LAJMI I FUNDIT:

Qytetarët e Maqedonisë kryejnë shumë pak blerje online

Qytetarët e Maqedonisë kryejnë shumë pak blerje online
Financial literacy means having the knowledge, skills and confidence to make responsible financial decisions. (CNW Group/Financial Consumer Agency of Canada)

Vetëm 19,5% e shfrytëzuesve të internetit në Maqedoni kanë porositur mallra online në 12 muajt e fundit. Kështu thonë të dhënat e Entit Shtetëror për Statistika (ESHS).

Reklama

59% e shfrytëzuesve të internetit asnjëherë nuk kanë bërë ndonjë porosi online, ndërsa 18% thonë se nuk i kanë njohuritë e duhura për porosi online.

74% e popullsisë së vendit shfrytëzon internet, kurse 1.8 milionë kartela pagesore janë në duar të qytetarëve të vendit.

67% e qarkullimit me kartela bëhet vetëm për të ngritur para kesh.

Ata që porositin online, më së shpeshti blejnë pajisje elektronike, veshje dhe lojra. Këto të dhëna jepen nga Asociacioni për e-tregti në Maqedoni, që kryen analizë të përgjithshme për e-tregti./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo

Lajme
Kurti: Me Escobarin dhe Lajçakun do të flasim për mundësinë e organizimit të zgjedhjeve të parakohshme në veri

Kurti: Me Escobarin dhe Lajçakun do të flasim për mundësinë e organizimit të zgjedhjeve të parakohshme në veri

Lajme
Ekipi i RTV 21 ndiqet nga një person i armatosur në Leposaviq

Ekipi i RTV 21 ndiqet nga një person i armatosur në Leposaviq

Lajme

"1000 vjet në dy minuta, historia mes Kosovës dhe Serbisë" - shikohet rreth dy milionë herë në Twitter, reagon gazetarja e CNN

Politikë
“Burra”, Edi Rama publikon foton e Ali Ahmetit me babanë e Hashim Thaçit

“Burra”, Edi Rama publikon foton e Ali Ahmetit me babanë e Hashim Thaçit

Lajme
Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Fried: Ngjarjet e fundit në veri i kanë rrënjët në Serbi, Qeveria e Kosovës gaboi

Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Fried: Ngjarjet e fundit në veri i kanë rrënjët në Serbi, Qeveria e Kosovës gaboi

Lajme
Kalo në kategori