LAJMI I FUNDIT:

Qofte të gatuara në furrë: Drekë e pazakonshme me shije të shkëlqyeshme!

Qofte të gatuara në furrë: Drekë e pazakonshme me shije të shkëlqyeshme!

Qofte të shëndetshme për të gjithë familjen. Mos nguroni të nisni nga puna, për t’i shijuar sa më parë!

Nevojiten:

– 250 g mish i bluar;
– 1 qepë;
– 3 thelpinj hudhre;
– 1 të bardhë të vezës;
– kripë;
– spec i thatë;
– spec i bluar;
– piper i bluar;
– 2 – 3 patate të mëdha;
– 1 të verdhë të vezës;
– 1 lugë kaçkavall të grirë në rende;
– kripë.


Përgatitja:

Në mishin e bluar shtoni qepën e grirë, të bardhët e vezës, piperin, specin e bluar, kripën dhe të gjitha bashkoni mirë.

Patatet zieni, kulloni, shtypni dhe shtoni të verdhën e vezës, si edhe kaçkavallin e grirë në rende dhe kripën; të gjitha përzieni mirë.

Tepsinë lyeni me vaj.

Nga patatet bëni topa duke i formuar me dorë dhe radhisni në tepsi. Bëni në çdo top një gropë me gotë dhe në të qitni qoftet.

Lyeni me vaj dhe piqni në 220 gradë Celsius rreth 30 minuta.

Nxirrni nga furra dhe qitni kaçkavallin e grirë. Ktheni në furrë edhe për 5 minuta që të shkrihet kaçkavalli.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Në trend Kuzhina

Më shumë
Vezë me patate dhe speca të kuq

Vezë me patate dhe speca të kuq

A e dini se çfarë është lëngu i kuq që prodhon bifteku, përgjigjja do të befasojë të gjithë

A e dini se çfarë është lëngu i kuq që prodhon bifteku, përgjigjja do të befasojë të gjithë

Kuzhina
Si të gatuani një tortë në formë zemre për Ditën e të Dashuruarve

Si të gatuani një tortë në formë zemre për Ditën e të Dashuruarve

Gjellë nga qiqrat dhe lakra

Gjellë nga qiqrat dhe lakra

Kalo në kategori