LAJMI I FUNDIT:

Punëtorët kërkojnë që Llamkosi të mos shitet pa kushte

Punëtorët kërkojnë që Llamkosi të mos shitet pa kushte

Punëtorët e fabrikës së Llamkos në Vushtrri kanë protestuar të premten para objektit të Komunës së Vushtrrisë, ku kanë kundërshtuar vendimin e Gjykatës Ekonomike për shitjen e kompanisë pa kushte.

Reklama

Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Llamkosit, Ragip Hasani ka thënë se punëtorët nuk do të pranojnë që fabrika të shitet për hekurishte.

“Kundërshtojmë vendimin e Gjykatës për shitje pa kushte të fabrikës. Po ashtu kërkoj nga Komuna që kurrsesi të mos lejoj ndërrimin e destinimit të fabrikës dhe ajo pastaj të shitet për skrap”, tha Hasani.

Para protestuesve ka dal edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, i cili ka qenë edhe ai më herët punëtor i Llamkosit.

Sipas tij, politikat e gabuara e kanë sjellë këtë fabrikë në gjendje të keqe.

“Si rezultat i politikave të gabuara Llamkosi sot është në një gjendje të rëndë. Ju kam dhënë fjalën gjithmonë edhe sot, se nuk do të lejojmë që fabrika e Llamkosit të ndërrojë destinim. “I bëjë me dijë çdo blerësi potencial se fabrika nuk duhet të ndërroj destinim”, tha kryetari Tahiri.

Ka pasur punëtorë që kanë kërkuar që Komuna e Vushtrrisë, të merr menaxhimin e Llamosit, por një gjë e tillë nuk është e mundur ligjërisht për komunat.

Fabrika e Llamkosit është privatizuar dy herë dhe ka dështuar, ajo ka rreth 500 punëtorë të cilëve AKP-ja u ka mbetur borxh 13 paga. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Pushime me Eurokoha 7 ditë All Inclusive, duke filluar prej 315 Euro

Pushime me Eurokoha 7 ditë All Inclusive, duke filluar prej 315 Euro

Eurokoha
E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

Kosmonte Foods
Tregoi se konsumon vetëm produkte vendore, Korporata “Rugove” befason qytetarin me pako me ujë dhe djathë

Tregoi se konsumon vetëm produkte vendore, Korporata “Rugove” befason qytetarin me pako me ujë dhe djathë

Prodhime Vendore
Ftesë për aplikim / ofertim – “Mirëmbajtja e pajisjeve të klimatizimit në dyqanet dhe objektet e IPKO-s’’

Ftesë për aplikim / ofertim – “Mirëmbajtja e pajisjeve të klimatizimit në dyqanet dhe objektet e IPKO-s’’

Ipko
Investimi në vendbanim është me rëndësi – blerja e banesës së re tek Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është i duhuri

Investimi në vendbanim është me rëndësi – blerja e banesës së re tek Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është i duhuri

Al Trade Center
Një zgjidhje e avancuar për rënien e flokëve

Një zgjidhje e avancuar për rënien e flokëve

VatanMed Clinic
Kalo në kategori