LAJMI I FUNDIT:

Publikohen pamjet se si Forcat Speciale të Shqipërisë ushtrohen gjatë dimrit

Publikohen pamjet se si Forcat Speciale të Shqipërisë ushtrohen gjatë dimrit

Forcat Speciale të Ushtrisë Shqiptare kanë kryer për herë të parë stërvitje me pajisje personale në kushte të vështira atmosferike në rajonin juglindorë të vendit në Voskopojë.

Reklama

Në pamjet e publikuara nga ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, batalioni i Forcave Speciale tregon aftësitë e tij në terrene të vështira të mbuluara nga bora.

Peleshi thotë se roli i këtij batalioni sa vjen dhe rritet dhe stërvitja e fundit tregon synimin që kjo forcë ka për të qenë e aftë të kryejë detyra speciale në një spektër të plotë luftimesh.

Sipas një njoftimi të Ministrisë së Mbrojtjes, objektivat e stërvitjes ishin zbulimi special, kalimi në prapavijat e kundërshtarit, goditje direkte, kërkim-shpëtimi, prita, kundër-prita, gjurmimi e kundër-gjurmimi.

Ministria ka shtuar se përveç veprimeve tashmë të zakonshme u praktikuan edhe taktikat speciale me ski.

“Kjo stërvitje në kushte të vështira, nën emërtimin ‘Selita 02’ kishte si synim testimin e kapaciteteve larg vend-dislokimit të përhershëm”, njofton Peleshi. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Tensione në Zveçan, gjatë përleshjes me protestuesit, lëndohen disa ushtarë të KFOR-it italian dhe hungarez

Tensione në Zveçan, gjatë përleshjes me protestuesit, lëndohen disa ushtarë të KFOR-it italian dhe hungarez

Lajme
Shishe, shok bomba e gurë në drejtim të ushtarëve - si filloi përleshja mes protestuesve serbë dhe pjesëtarëve të KFOR-it

Shishe, shok bomba e gurë në drejtim të ushtarëve - si filloi përleshja mes protestuesve serbë dhe pjesëtarëve të KFOR-it

Lajme
Nga përleshja e protestuesve në Zveçan lëndohen 11 pjesëtarë të KFOR-it, tre në gjendje të rëndë

Nga përleshja e protestuesve në Zveçan lëndohen 11 pjesëtarë të KFOR-it, tre në gjendje të rëndë

Lajme
​Daçiq përmend Kosovën dhe “destabilizimin e rajonit”

​Daçiq përmend Kosovën dhe “destabilizimin e rajonit”

Lajme
Refuzuan të lëshojnë rrugën për të kaluar policia, KFOR-i ndërhyn për t’i shpërndarë protestuesit e dhunshëm – raportohet për disa ushtarë të lënduar

Refuzuan të lëshojnë rrugën për të kaluar policia, KFOR-i ndërhyn për t’i shpërndarë protestuesit e dhunshëm – raportohet për disa ushtarë të lënduar

Lajme
KFOR-i shpërndan protestuesit serbë dhe liron rrugën për të kaluar veturat e policisë

KFOR-i shpërndan protestuesit serbë dhe liron rrugën për të kaluar veturat e policisë

Lajme
Kalo në kategori