LAJMI I FUNDIT:

Pritet përgjigje nga Facebook nëse ka shtetas të Maqedonisë në skandalin e Cambridge Analytics

Pritet përgjigje nga Facebook nëse ka shtetas të Maqedonisë në skandalin e Cambridge Analytics

Asnjë qytetar nga Republika e Maqedonisë nuk është drejtuar tek Drejtoria për mbrojtje e të dhënave personale (DMDHP), në pyetjen nëse janë keqpërdorur të dhënat personale të lidhura me skandalin e Facebook dhe Cambridge Analytics.

Nga Drejtoria theksojnë se në mënyrë zyrtare kanë bërë kërkesë tek Facebook për të marrë informata nëse të dhënat personale e qytetarëve të Maqedonisë janë keqpërdorur në lidhje me këtë rast.

Deri më sot nga Facebook nuk ka përgjigje për këtë rast.

Sekretari i përgjithshëm i Drejtorisë, Igor Kuzevski për AIM deklaroi se deri më sot nuk ka qytetarë që është drejtuar deri tek ata, në lidhje me keqpërdorimin e të dhënave personale në skandalin e Facebook dhe Cambridge Analytics, edhe pse tek ato çdo ditë arrijnë ankesa nga qytetarët të lidhura me rrjetet sociale konkretisht Facebook dhe Instagram. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kontingjenti i ri i ushtarëve turk të KFOR-it, fotografi nga zbarkimi i tyre në Kosovë

Kontingjenti i ri i ushtarëve turk të KFOR-it, fotografi nga zbarkimi i tyre në Kosovë

Siguri
Samiti i Ballkanit Perëndimor, liderët realizojnë foton familjare

Samiti i Ballkanit Perëndimor, liderët realizojnë foton familjare

Lajme
Kërkoi 160 mijë euro ndihmë për shërimin e një personi që nuk ekziston, gjilanasi ndalohet nga prokuroria pasi përfitoi përmes mashtrimit

Kërkoi 160 mijë euro ndihmë për shërimin e një personi që nuk ekziston, gjilanasi ndalohet nga prokuroria pasi përfitoi përmes mashtrimit

Lajme
“Deputetët s’kanë mandat me i cenu trupat tanë”, protestë para Kuvendit kundër deputetëve që e kundërshtuan Projektligjin për Shëndetin Riprodhues

“Deputetët s’kanë mandat me i cenu trupat tanë”, protestë para Kuvendit kundër deputetëve që e kundërshtuan Projektligjin për Shëndetin Riprodhues

Lajme
Kurti merr pjesë vetëm virtualisht në Samitin e Tiranës

Kurti merr pjesë vetëm virtualisht në Samitin e Tiranës

Lajme
I arrestuar në Serbi, Hasan Dakaj në gjendje të rëndë shëndetësore

I arrestuar në Serbi, Hasan Dakaj në gjendje të rëndë shëndetësore

Lajme
Kalo në kategori