LAJMI I FUNDIT:

Princi Harry thuhet se ka vrarë 25 talebanë në Afganistan

Princi Harry thuhet se ka vrarë 25 talebanë në Afganistan

Princi Harry raportohet se ka thënë që ka vrarë 25 persona kur ishte pilot i helikopterit “Apache” gjatë misionit të dytë në Afganistan.

Reklama

Duka i Sussexit e bëri këtë pretendim në librin me memoare, Spare, i cili do të publikohej javën e ardhshme, por është zbuluar dhe aksidentalisht është hedhur në shitje në Spanjë.

Ai fluturoi në gjashtë misione që rezultuan në “marrjen e jetëve njerëzore”, gjë për të cilën ai thuhet se ndihet as krenar dhe as i turpëruar, shkruan theindependent.

Në vapën e betejës, princi nuk i shikoi ata si 25 “njerëz”, por përkundrazi, si “figura shahu” që duhet hequr nga tavolina, transmeton Telegrafi

Është hera e parë që 38-vjeçari tregon se sa luftëtarë talebanë ka vrarë gjatë shërbimit ushtarak.

Princi Harry shërbeu në ushtri për 10 vjet, duke u ngritur në gradën e kapitenit gjersa kishte qenë dy herë në Afganistan.

Princi gjithashtu pohon në autobiografinë se vëllai i tij, William, dhe Princesha Kate Middleton e inkurajuan atë të vishej si një ushtar nazist – një incident që ai e ka cilësuar “një nga gabimet më të mëdha në jetën time”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Evropa
Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Evropa
“Qeveria e Serbisë me deklarata nxitëse”, OKB: Të merren masa kundër kësaj retorike

“Qeveria e Serbisë me deklarata nxitëse”, OKB: Të merren masa kundër kësaj retorike

Serbia
Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Evropa
Nëna nga Australia ia dorëzon foshnjën një burri që t’i bashkohet rrahjes masive në market – pamjet shokojnë opinionin

Nëna nga Australia ia dorëzon foshnjën një burri që t’i bashkohet rrahjes masive në market – pamjet shokojnë opinionin

Australia
Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane thotë SHBA ka fluturake të paprekura aliene

Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane thotë SHBA ka fluturake të paprekura aliene

Amerika
Kalo në kategori