Gati 20 oficerë qëndruan për rreth 45 minuta në korridorin jashtë klasave ngjitur në Teksas, ku personi i armatosur vrau nxënësit dhe mësuesit këtë javë përpara se agjentët e Patrullës Kufitare të SHBA-së të hapnin derën për t’u përballur dhe për ta vrarë, thanë autoritetet të premten.

Të paktën disa nga telefonatat 911 të bëra gjatë sulmit të së martës në shkollën fillore Robb në Uvalde erdhën brenda klasave të lidhura ku ishte 18-vjeçari Salvador Ramos, tha Steven McCraw, kreu i Departamentit të Sigurisë Publike në Teksas, gjatë një konference për shtyp.

Komandanti në vendngjarje besonte se Ramos ishte i bllokuar brenda dhe se fëmijët nuk ishin në rrezik, McCraw, transmeton Telegrafi.

“Ishte vendim i gabuar”, tha ai.

McCraw publikoi detaje të reja në lidhje me sulmin në të cilin Ramos vrau 19 fëmijë dhe dy mësuese, megjithëse motivi i tij mbetet i paqartë.

Agjentët e Patrullës Kufitare më në fund kishin përdorur një çelës kryesor për të hapur derën e mbyllur të klasës ku u përballën dhe e vranë Ramosin, tha ai.

Pati një breshëri të të shtënave menjëherë pasi Ramos hyri në klasë ku oficerët e vranë përfundimisht, por të shtënat ishin “sporadike” për pjesën më të madhe të 48 minutave kur oficerët prisnin në korridor, tha McCraw. Ai tha se hetuesit nuk e dinë nëse dhe sa fëmijë kanë vdekur gjatë asaj kohe.

Personi i armatosur la makinën pranë shkollës rreth orës 11:30, zbuloi McCraw, dhe hyri në shkollë pak më vonë – por njësia taktike hyri në orën 12:51 në klasën ku i armatosuri kishte barrikaduar veten, dhe e vranë atë. /Telegrafi/