LAJMI I FUNDIT:

Po udhëtonte me veturë me shpejtësi prej 126 kilometra dhe rregullonte kubin e Rubikut – policia spanjolle publikon pamjet

Po udhëtonte me veturë me shpejtësi prej 126 kilometra dhe rregullonte kubin e Rubikut – policia spanjolle publikon pamjet

Drejtoria e Përgjithshme spanjolle për Trafikun (DGT) ka shpërndarë në internet një video tronditëse, që shfaq një shofer duke testuar aftësitë e tij për zgjidhjen e enigmave me një kub të Rubikut ndërsa ishte duke lëvizur me veturë me shpejtësi prej 126 kilometra në orë.

Videoja, e cila u regjistrua në vitin 2019, por së fundmi u shpërnda nga DGT, tregon një shofer duke rrotulluar kubin në duar dhe duke biseduar me pasagjerin pranë ndërsa ngiste me shpejtësi të madhe.

I kapur në kamera, shoferit të papërgjegjshëm iu dorëzua më pas një njoftim për shkelje, transmeton Telegrafi.

Shumë vetura moderne janë të pajisura me teknologji të avancuar të asistencës së shoferit, të tilla si asistenca për mbajtjen në korsi dhe kontrolli adaptiv, por automjeti në qendër të këtij incidenti ishte një Peugeot 307 SË, i cili nuk ka asnjë nga këto veçori të avancuara të ndihmës së shoferit.

Autoritetet spanjolle të trafikut shpërndanë videon për të ndërgjegjësuar për rreziqet e drejtimit të shpërqendruar.

“Për disa, drejtimi i veturës kërkon kaq pak vëmendje saqë ata besojnë se mund të mbajnë telefonin e tyre celular, të hanë, të grimohen ose të luajnë Kubin e Rubikut”, thuhet në postimin e DGT-së.

Nuk është hera e parë që dikush kapet duke u përpjekur të zgjidhë një kub Rubik pas timonit, ku policia e Surrey-t në Mbretërinë e Bashkuar kishte kapur dikë duke bërë të njëjtën gjë vitin e kaluar. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Deshën ta plaçkitin duke mos e ditur se është police, hajnat pendohen – gruaja nga Buenos Aires iu kundërpërgjigjet me armë

Deshën ta plaçkitin duke mos e ditur se është police, hajnat pendohen – gruaja nga Buenos Aires iu kundërpërgjigjet me armë

Fun
Momenti kur një anije gjigante përplaset për një varkë të vogël - pavarësisht britmave të peshkatarëve në Kanalin Anglez

Momenti kur një anije gjigante përplaset për një varkë të vogël - pavarësisht britmave të peshkatarëve në Kanalin Anglez

Fun
Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë

Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë

Interesante
Politikani brazilian i bashkohet gabimisht takimit në internet ndërsa ishte ulur në tualet

Politikani brazilian i bashkohet gabimisht takimit në internet ndërsa ishte ulur në tualet

Virale
Britaniku që shpenzoi 12 mijë funte për ta shndërruar furgonin e vjetër “në shtëpi në rrota” - nga aty do të ndjekë ndeshjet e Anglisë në Gjermani

Britaniku që shpenzoi 12 mijë funte për ta shndërruar furgonin e vjetër “në shtëpi në rrota” - nga aty do të ndjekë ndeshjet e Anglisë në Gjermani

Interesante
Çifti u futën në një tualet “për t'u argëtuar”, më pas përjetuan një debakël – kamera regjistroi çdo detaj

Çifti u futën në një tualet “për t'u argëtuar”, më pas përjetuan një debakël – kamera regjistroi çdo detaj

Fun
Kalo në kategori