LAJMI I FUNDIT:

Po kërkoni diçka të thjeshtë, të shpejtë dhe të shijshme? Ja zgjedhja ideale

Po kërkoni diçka të thjeshtë, të shpejtë dhe të shijshme? Ja zgjedhja ideale

Nga origjina shumë e lashtë orizi përfaqëson ushqimin më të popullarizuar në botë.

Orizi njihet për kualitet proteinik më të lartë se gruri apo misri, është një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve si vitamina D, kalcium, fibra dhe hekur, këto vitamina sigurojnë bazën për metabolizmin e trupit, shëndetin e sistemit imunitar dhe funksionimin e përgjithshëm të sistemit të organeve.

Në ditët e sotme orizi Italian përdoret gjerësisht në gastronominë ndërkombëtare. Falë cilësisë Italia është prodhuesi më i mirë i orizit dhe prodhon 50 % të orizit të rritur në Evropë.

Lloji i rritur në Itali karakterizohet nga madhësia e kokrrës dhe konsistenca e tij pas gatimit, është ideal për një recetë klasike, me pak hapa të thjeshtë do të keni në tryezë një pjatë të lehtë, me shije mahnitëse.

Një ndër shumë llojet cilësore të orizit Italian është Granmix i cili përmban një përzierje orizi hiker dhe millet.

Ky lloj ka një shije të veçantë, aromë të këndshme  dhe është i përshtatshëm për t’u përgatitur si rizoto, si supë e shoqëruar me perime, si pjatë anësore në një pjatë mishi ose si sallatë e freskët. Po ashtu është i përshtatshëm edhe për personat jo tolerant ndaj glutenit.

Ndërlidhjen e asaj që quhet e shpejt, e shëndetshme dhe e shijshme mund ta gjeni në një produkt që quhet GranMix, në një vend që quhet Super Viva.

Artikull i sponzorizuar

Në trend Ekonomi

Më shumë
BPB feston 1 qershorin me fëmijët e stafit të Bankës

BPB feston 1 qershorin me fëmijët e stafit të Bankës

BPB
Edhe një risi këtë verë nga Active+ Alkaline Water

Edhe një risi këtë verë nga Active+ Alkaline Water

Bibita Group
Al Trade vazhdon traditën e 1 qershorit në Prishtinë - bashkë me fëmijët mbjellin fidanë në parkun e qytetit

Al Trade vazhdon traditën e 1 qershorit në Prishtinë - bashkë me fëmijët mbjellin fidanë në parkun e qytetit

Al Trade Center
Edicioni i parë i “Digital Transformation – The future of Work” vjen në Prishtinë

Edicioni i parë i “Digital Transformation – The future of Work” vjen në Prishtinë

Art House
Elon Musk është sërish njeriu më i pasur në botë

Elon Musk është sërish njeriu më i pasur në botë

Botë
Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Vitaland
Kalo në kategori