LAJMI I FUNDIT:

Po kërkoni çokollatë pa sheqer të shtuar? Kjo është zgjidhja ideale për ju!

Po kërkoni çokollatë pa sheqer të shtuar? Kjo është zgjidhja ideale për ju!

Varësia nga sheqeri mund t’ju shkaktojë probleme të shumta dhe për t’i evituar ato shpesh na duhet të heqim dorë nga shumë ushqime të cilat shumë prej nesh e kanë të vështir ta përballojnë një ditë pa to, e në grupin e këtyre produkteve të dëshiruara hyn edhe çokollata.

Çokollata është një produkt ushqimor industrial që ka për bazë kakaon. Ajo është e pasur me bakër, magnez, kalium , kalcium dhe hekur .

Falë përbërësve të saj ajo ka veti antinflamatore, ndihmon në humbjen e peshës, parandalon tumorët si dhe është insulino–rezistentë, po ashtu ka shumë veti të tjera që ndihmojnë në jetëgjatësinë e çdo njeriu që e konsumon

Por fatkeqësisht në këtë industri ka shumë lloje të çokollatave me sheqer të tepruar gjë e cila mund të na shkaktoj dëme shëndetësore, andaj duhet të kemi kujdes në përzgjedhjen e tyre, rekomandohet konsumimi i çokollatave pa sheqer ose ato lloje që kanë përqindje të lartë të kakaos që të përfitoni dobitë e vërteta të saj.

Kakao përmban shumë antioksidantë dhe për këtë arsye konsiderohet një ushqim i vërtetë për bukurinë. Kjo është arsyeja pse e njëjta vlen edhe për çokollatën pa sheqer të shtuar: sa më e lartë të jetë përmbajtja e kakaos, aq më mirë.

Ku mund të blini çokollatë pa sheqer të shtuar? 

Ju nuk merrni 100% çokollatë kudo. Fatkeqësisht, kjo vlen edhe për ëmbëlsirat e tjera pa sheqer.

Sidoqoftë, tashmë ka çokollatë pa sheqer të shtuar edhe në Kosovë, atë mund ta gjeni në Super Viva, çokollatën e brendit Coop, kjo çokollatë shijon një mijë herë më mirë sesa duket.

Artikull i sponzorizuar

Në trend Ekonomi

Më shumë
Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Ekonomi
Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Jehona Hulaj
A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

Auto Mita
Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House
Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

CITY College
Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Ekonomi
Kalo në kategori