LAJMI I FUNDIT:

A po e braktis flota ruse Krimenë?

A po e braktis flota ruse Krimenë?

Flota ruse e Detit të Zi pothuajse e ka braktisur Krimenë, duke lënë vetëm një anije luftarake “humbëse” të aftë për të gjuajtur raketa.

Forcat e Kievit pretendojnë se kanë fundosur një të tretën e anijeve luftarake ruse në pak më shumë se dy vjet luftë, në një goditje të rëndë për aftësinë ushtarake të Moskës.


Ukraina nuk ka një marinë tradicionale – anijet e saj u kapën kryesisht gjatë aneksimit të Krimesë – por flota e saj e anijeve me drone ka bërë kërdi, raporton skynews.

Flota ruse e Detit të Zi “vuajti keq për një muaj” – ukrainasit tregojnë dëmet që ia shkaktuan forcave detare të Putinit
Lexo po ashtu Flota ruse e Detit të Zi “vuajti keq për një muaj” – ukrainasit tregojnë dëmet që ia shkaktuan forcave detare të Putinit

Zëdhënësi i marinës ukrainase, Dmytro Pletenchuk tha për mediat lokale se të gjitha anijet luftarake ruse të afta për të gjuajtur raketa lundrimi janë zhvendosur – “përveç një humbësi që nuk ka gjuajtur ende një raketë të vetme”.

Ndërkohë, një ish-komandant amerikan argumenton se Ukraina po merr kontrollin e Detit të Zi dhe se ka filluar rrethimi i Krimesë.

Ndryshe, Rusia kishte aneksuar gadishullin e Krimesë në vitin 2014. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

Botë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Botë
Pas sulmeve

Pas sulmeve "plotësisht të suksesshme" ndaj Izraelit, komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit merr një buqetë me lule

Botë
Si shtetet arabe 'e ndihmuan befas Izraelin të zmbrapsë sulmin e Iranit'

Si shtetet arabe 'e ndihmuan befas Izraelin të zmbrapsë sulmin e Iranit'

Botë
Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Botë
Nëse Izraeli i kundërpërgjigjet Iranit rrezikon 'hapjen e kutisë së Pandorës'

Nëse Izraeli i kundërpërgjigjet Iranit rrezikon 'hapjen e kutisë së Pandorës'

Botë
Kalo në kategori