Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka shpallur person non-grata fituesin e çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke.

Pacolli ka thënë se mohimi i krimeve dhe mbështetja e kriminelëve është krim i tmerrshëm, transmeton Telegrafi.

“Sot kam vendosur të shpalli Peter Handke si jo të mirëpritur në Kosovë. Ai është një person non-grata nga sot. Mohimi i krimeve dhe mbështetja e kriminelëve është krim i tmerrshëm”, ka shkruar Pacolli në Facebook, transmeton Telegrafi.

Fituesi i Çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke, është shpallur sot person non-grata edhe në Sarajevë.

Ndryshe, të martën qindra qytetarë kanë protestuar në Stokholm gjatë ceremonisë së ndarjes së Çmimit Nobel të vitit 2019, ku çmimi për letërsinë iu nda shkrimtarit austriak, Peter Handke.

Handke njihet si mbështetës  i kriminelit serb, Slobodan Millosheviç./Telegrafi/

Peter Handke shpallet person non-grata në Kosovë

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka shpallur person non-grata fituesin e çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke

Publiée par Telegrafi.com sur Mercredi 11 décembre 2019