LAJMI I FUNDIT:

Petangoni publikon pamjet e sulmeve mbi grupet e përkrahura nga Irani përgjatë vijës kufitare Siri-Irak, bombat 900 kilogramëshe godasin objektet

Petangoni publikon pamjet e sulmeve mbi grupet e përkrahura nga Irani përgjatë vijës kufitare Siri-Irak, bombat 900 kilogramëshe godasin objektet

Iraku sot dënoi sulmet ajrore të ushtrisë amerikane kundër caqeve të grupeve të milicisë së mbështetur nga Irani përgjatë kufirit Siri-Irak, ku si pasojë e këtyre sulmeve humbën jetën të paktën shtatë luftëtarë – duke nxitur një hakmarrje të paralajmëruar nga fraksioni i ushtrisë irakiane.

Reklama

Në anën tjetër, presidenti amerikan Joe Biden ka urdhëruar sulmet e dytë mbi grupet pro-iraniane, e ekspertët e sigurisë vlerësojnë se ky veprim mund të nxisë eskalim të marrëdhënieve mes Teheranit dhe Washingtonit, në kohën kur po punohet në ringjalljen e programit bërthamor iranian, transmeton Telegrafi.

Dy objekte janë sulmuar në Siri, kurse i treti është bombarduar në Irak. E Pentagoni ka njoftuar se grupe të ndryshme të përkrahura nga Kata’ib Hezbollah dhe Kata’ib Sayyid al-Shuhada (KSS) janë sulmuar.

Gjithashtu Pentagoni ka publikuar pamjet e sulmeve ajrore që janë kryer në orët e para të mëngjesit të sotëm. Caqet u goditën nga bombat 900 kilogramëshe që janë lansuar nga aeroplanët e forcave amerikane ajrore F-15 dhe F-16.

E kryeministri irakian, Mustafa al-Kadhemi, ka dënuar sulmet duke i cilësuar si “shkelje e papranueshme mbi sigurinë e Irakut”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
SHBA: Republikanët, në mbështetje të ish-presidentit Trump pas publikimit të aktpadisë

SHBA: Republikanët, në mbështetje të ish-presidentit Trump pas publikimit të aktpadisë

Amerika
Pamjet tregojnë se si shkatërrohet një tank rus i tipit T-80

Pamjet tregojnë se si shkatërrohet një tank rus i tipit T-80

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Zelensky: Tregoni Putinit që gjeneralët e mi janë në disponim të mirë

Zelensky: Tregoni Putinit që gjeneralët e mi janë në disponim të mirë

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Kalo në kategori