LAJMI I FUNDIT:

Pesë veprat e famshme të vjedhura të artit, ende të pagjetura

Pesë veprat e famshme të vjedhura të artit, ende të pagjetura

Janë ndër pesë veprat më të famshme të artit që janë vjedhur gjatë historisë, disa prej të cilave ende po kërkohen nga FBI. Lista është si më poshtë: 

“Lindja e Krishtit” nga Michelangelo Merisi da Caravaggio – Caravaggio: E vjedhur natën midis 17 dhe 18 tetorit 1969 në kishën San Lorenzo në Palermo, kjo pikturë u mor duke prerë kanavacën me brisk. Hetimet e FBI-së çuan në hipotezën se nxitësi i vjedhjes ishte shefi i mafies Gaetano Badalamenti, i cili u përpoq të merrte një shpërblim duke negociuar me Vatikanin.


“Një pamje mbi Over-sir-Oaz) nga Paul Cezanne: Në natën e Vitit të Ri 2000, në mesin e entuziazmit të festimeve, vjedhja e fundit e artit kryhet në Muzeun Ashmolean në Oksford. Piktura kishte një vlerë prej tre milionë dollarëve.

“Marina” nga Claude Monet: Ishte 24 shkurti 2006 kur katër burra të armatosur hynë në Muzeun “Chacara do Céu” në Rio de Zhaneiro në ditën e parë të festimeve të famshme të karnavaleve. Atë ditë, piktura e famshme u vodh së bashku me tri vepra të tjera arti nga artistë po aq të rëndësishëm si Dalí, Matisse dhe Picasso.

“Plazhi i Sheveningenit para stuhisë” nga Vincent Van Gogh – Dhjetor 2002. Dy hajdutë hyjnë në Muzeun “Vincent Van Gogh” në Amsterdam dhe marrin kryeveprën e Van Goghut së bashku me një vepër tjetër.

“Kalorësi” nga Frans van Mieris: Vepra e artit u vodh nga Galeria e Arteve “New South Wales” në Sidnei të Australisë në vitin 2007. Absurdi i kësaj vjedhjeje është se ajo u krye në mes të ditës gjatë orëve të hapjes së muzeut dhe gjatë vizitave. /Gazeta “Si”/

Në trend Kultura

Më shumë
Të gjithë janë krijues

Të gjithë janë krijues

Kulture
Mustafa Kruja: Nuk mundem me dashtun sërbín, Beligradin - xhelatët e vllazënve të mij

Mustafa Kruja: Nuk mundem me dashtun sërbín, Beligradin - xhelatët e vllazënve të mij

Kulture
BALADË QYTETSE

BALADË QYTETSE

Poezi
NUMUROVA VITET…

NUMUROVA VITET…

Poezi
GJUHA SHQYPE

GJUHA SHQYPE

Poezi
Historia e fisit Shala

Historia e fisit Shala

Kulture
Kalo në kategori