LAJMI I FUNDIT:

Përse gratë shëndoshen gjatë menopauzës?

Përse gratë shëndoshen gjatë menopauzës?

Kur cikli menstrual zhduket, prodhimi i estrogjenit është ulur dhe ky ndryshim hormonal mund të reflektohet në të gjithë organizmin, duke ndikuar në metabolizmin dhe gjendjen shpirtërore

Reklama

Ndër simptomat tipike të menopauzës janë thatësia e lëkurës së bashku me zvogëlimin e kompaktësisë së epidermës dhe elasticitetit, djersitje të bollshme gjatë natës, thatësi vagjinale, probleme me përqendrimin dhe kujtesën, nervozizmi, etj.

Ndër ndryshimet që lidhen zakonisht me periudhën e menopauzës, vërehet gjithashtu një ndryshim në peshën e trupit, por kjo nuk do të thotë se kjo duhet të ndodhë: menopauza nuk do të thotë të dënohesh për të fituar peshë.

Sidoqoftë, është e vërtetë që gjatë rrjedhës së jetës, madje edhe në para-menopauzës, trupi ndryshon sepse ndeshemi me periudha dhe faza të ndryshme. Këtu janë gjërat që duhet të dini se pse ju shëndosheni në menopauzë.

Shkaqet shkencore: si ndryshon metabolizmi

Fitimi i peshës dhe ndryshimet në trup gjatë menopauzës, të tilla si humbja e tonit të muskujve dhe një ndjesi më pak harmonike e trupit, kanë një lidhje të rëndësishme me metabolizmin bazal, i cili ka tendencë të zvogëlohet me moshën.

Sipas studimeve, zakoni i stërvitjes fizike dhe një dietë e pasur me fibra dhe proteina mund të ndikojnë pozitivisht në normën bazale të metabolizmit, i cili duhet të llogaritet duke marrë parasysh një organizëm në pushim, të relaksuar psikologjikisht, duke agjëruar për 12 orë.

Me moshën, përqindja e masës së keqe mund të pësojë një ndryshim të rëndësishëm në karakteristikat e tonit të muskujve.

Sasia e yndyrës mesatarisht midis moshës 20 dhe 60 vjeç rritet nga 40 në 50%, edhe në mesin e grave që mbajnë një peshë të barabartë trupi, ndërsa përqindja e mbipeshës abdominale rritet.

Nëse ushqimet yndyrore dhe kalorike digjen shpejt nga një organizëm shumë i ri, është e vërtetë që në planin afatgjatë një dietë e pabalancuar, së bashku me tendencën për të qenë ulur, mund të ndikojnë negativisht në gjendjen tonë shëndetësore. Plakja e mirë përgatitet nga dita në ditë, duke nisur nga rinia.

Shkaqet psikologjike: ndërgjegjësimi i një organi që ndryshon

Nga studimet e neuroshkencës mbi neuroplasticitetin del se aktiviteti fizik, si dhe zakoni i një jetese aktive, përbëjnë një ilaç autentik për trupin dhe kanë një efekt rigjenerues për trurin, sepse ato kontribuojnë në krijimin e lidhjeve të reja neuronale forcimi i rrjeteve ekzistuese.

Sidoqoftë, studimet tregojnë se shpesh grupi i grave gjatë periudhës së menopauzës tregon më pak aktivitet fizik se të tjerët.

Sigurisht, disa faktorë mund të lidhen me ekzistencën e përditshme: shpesh një grua midis moshës 50 dhe 60 vjeç akoma i kushton shumë orë të ditës në punë; më shumë kohë zakonisht i kushtohet kujdesit në shtëpi, pastrimit dhe gatimit, përveç rolit të gjyshes.

Njeriu përfundon duke mos pasur kohë për veten dhe duke shtyrë aktivitetet që duken të tepërta në kohë, si noti apo koha për shëtitje.

Shpesh ndryshimet hormonale krijojnë një stuhi që reflektohet edhe në gjendjen shpirtërore, duke theksuar stresin dhe zemërimin, me pasoja në urinë nervore dhe tendencën për të ngrënë për të mbushur një vrimë emocionale. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Fëmijët që bëjnë këto 12 gjëra, kanë tru ‘shumë të ndjeshëm’ dhe ky konsiderohet një avantazh

Fëmijët që bëjnë këto 12 gjëra, kanë tru ‘shumë të ndjeshëm’ dhe ky konsiderohet një avantazh

Prindër dhe fëmijë
Burri do t’ju tradhtojë, edhe pse keni martesë të lumtur: Ja përse

Burri do t’ju tradhtojë, edhe pse keni martesë të lumtur: Ja përse

Këshilla dhe arsye
Xhinset e gjera të Jennifer Lopez duken si tuta tepër të lezetshme

Xhinset e gjera të Jennifer Lopez duken si tuta tepër të lezetshme

Moda
Gjashtë arsye ‘të fshehta’ pse barku nuk ka asnjë ndryshim edhe pas dietës apo stërvitjes

Gjashtë arsye ‘të fshehta’ pse barku nuk ka asnjë ndryshim edhe pas dietës apo stërvitjes

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Muaji i parë i shtatzënisë: Nuk jeni as të vetëdijshme se trupi juaj po ju dërgon një sinjal se ngjizja ka ndodhur

Muaji i parë i shtatzënisë: Nuk jeni as të vetëdijshme se trupi juaj po ju dërgon një sinjal se ngjizja ka ndodhur

Shtatzëna
Ekspertja shqiptare tregon si ndodh aborti dhe tregon se si mund ta parandaloni atë

Ekspertja shqiptare tregon si ndodh aborti dhe tregon se si mund ta parandaloni atë

Shtatzëna
Kalo në kategori