LAJMI I FUNDIT:

Përse është i rëndësishëm zinku për ne? Ruan imunitetin, stimulon metabolizmin, përmirëson tretjen…

Përse është i rëndësishëm zinku për ne? Ruan imunitetin, stimulon metabolizmin, përmirëson tretjen…

Zinku është një mineral, që me fjalë të tjera do të thotë që trupit tonë i duhen sasi shumë të vogla zinku për të funksionuar si duhet

Reklama

Sidoqoftë, këto sasi nuk duhet të neglizhohen në asnjë rrethanë! – transmeton Telegrafi.

Kur flasim për sasi shumë të vogla, është e rëndësishme të dimë se mjafton edhe devijimi më i vogël në marrjen ditore për të ndjerë ndikimin negativ të mungesës së këtij minerali në trup – thotë nutricionistja Amanda Bontempo.

Gratë e shëndetshme të rritura kanë nevojë për 8 mg zink në ditë, gratë shtatzëna 11 mg dhe gratë që ushqejnë fëmijë me gji 12 mg.

Ndihmon në mirëmbajtjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar

Në trupin tonë, zinku luan një rol mbrojtës në luftën kundër toksinave dhe substancave të tjera të dëmshme që marrim çdo ditë. Ai gjithashtu luan një rol kryesor në prodhimin e qelizave T që mbrojnë trupin kundër viruseve dhe qelizave kancerogjene. Me pak fjalë, mungesa e zinkut kërcënon imunitetin tuaj, gjë që e bën trupin tuaj më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve.

Mban nivelet normale të sheqerit në gjak

Insulina është një hormon përgjegjës për ruajtjen e një niveli të ekuilibruar të sheqerit që do të thotë se është thelbësor për shëndetin. Zinku ndihmon në sintetizimin, ruajtjen dhe çlirimin e insulinës në pankreas. Kështu, mungesa e zinkut në trup do të ndikojë në nivelet e insulinës e cila në fund të fundit do të çojë në zakone të dobëta të ngrënies dhe ndryshime të papritura të niveleve të sheqerit në gjak.

Ndihmon trupin të shërohet

Brenda trupit tuaj, ekziston një bashkëpunim i vazhdueshëm midis zinkut dhe trombociteve – trombocitet e gjakut që ndihmojnë në mpiksjen e gjakut dhe kështu shëron plagët. Nëse vini re se gërvishtjet ose plagët në trupin tuaj kanë nevojë për më shumë se zakonisht për të shëruar, mungesa e zinkut mund të jetë një nga arsyet.

Stimulon funksionimin e duhur të sistemit të tretjes

Zinku punon me proteina në çdo organ dhe mbështet pothuajse 100 enzima të ndryshme në procese të ndryshme, njëra prej të cilave është tretja. Konkretisht, trupi nuk është në gjendje të tretet dhe shfrytëzojë plotësisht lëndët ushqyese pa ndihmën e zinkut. Simptoma të tilla si të përziera, të vjella ose diarre interpretohen nga shumë njerëz sot si intolerancë ndaj glutenit dhe është e mundur që ato thjesht të mos marrin mjaft ushqime të pasura me zink, të tilla si kos, djathë, spinaq ose ushqime deti.

Ju ndihmon të shijoni shijen e ushqimit

Zinku është i nevojshëm për funksionimin e sythave të shijes, kështu që nëse nuk duket se jeni në gjendje të dalloni shijet dhe aromat si dikur, mund të jetë mungesa e zinkut në trup. Kjo simptomë është më e vështirë të dallohet, dhe një mënyrë është të përqendroheni në atë që po hani.

Lehtëson përqendrimin

Disa studime kanë treguar se ekziston një lidhje midis niveleve të zinkut në trup dhe aftësisë tuaj për t’u përqendruar në një punë për një kohë të gjatë. Shkencëtarët kanë vërejtur ndryshime në sjellje tek njerëzit me nivele të ndryshme të zinkut në trup. Nuk dihet me siguri se cilët mekanizma janë përgjegjës për këtë, por lidhja është vërejtur qartë – vëren Botempo.

Stimulon punën e metabolizmit

Stimulon punën e metabolizmit Zinku ndihmon në tretjen e proteinave, karbohidrateve dhe yndyrave. Mungesa e këtij minerali mund të shfaqet përmes mungesës së energjisë dhe ngadalësisë së përgjithshme. Gjithashtu, tek njerëzit që përpiqen të humbin peshë, mungesa e zinkut në trup do të ngadalësojë këtë proces.

Është e rëndësishme të mbani mend se mungesa e zinkut nuk rekomandohet të kompensohet nga shtesa të ndryshme dietike, sepse mund të çojë në formimin e tepërt që mund të ketë pasoja negative për trupin. Përkundrazi, pasurojeni menynë tuaj me ushqime si bishtajore, arra dhe fara. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Shëndetësi Lajme
Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Shëndetësi
Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Shëndetësi
Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Shëndetësi
Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Shëndetësi Lajme
E konfirmuar shkencërisht: Kërpudhat magjike si ilaç për depresionin

E konfirmuar shkencërisht: Kërpudhat magjike si ilaç për depresionin

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori