LAJMI I FUNDIT:

Përplasje të reja midis palestinezëve dhe policisë izraelite

Përplasje të reja midis palestinezëve dhe policisë izraelite

Trazirat shpërthyen midis protestuesve palestinezë dhe policisë së Jeruzalemit në lagjen Sheikh Jarah,.

Reklama

Konflikti erdhi pas tensioneve të mëdha në vendbanim për shkak të dëbimit të palestinezëve nga shtëpitë e tyre, pasi disa organizata izraelite thanë se ata kishin të drejtë ligjore për të bllokuar blloqet e apartamenteve, shkruan jerusalempost.

Shkalla e konfliktit është ende e panjohur, si dhe nëse ka pasur ndonjë lëndim në përleshjen midis palestinezëve dhe policisë izraelite.

Edhe pas nënshkrimit të armëpushimit pas 11 ditësh konflikt të armatosur midis Izraelit dhe Hamasit Palestinez më 21 maj, kishte përplasje sporadike midis policisë dhe protestuesve palestinezë.

Ndryshe, Palestina dhe Izraeli ka dekada që janë në konflikt, ku e para pretendon se ka të drejt të krijojë shtetin e vet ndërsa e dyta tash e sa vite po vazhdon me okupim të territoreve. /Telegrafi/