Gao Yaning ka mbetur i vdekur në vend, pasi makina tij që lëvizte me auto-pilot nëpër Hebei të Kinës, është përplasur për një kamion të parkuar.

Kamera e vendosur në makinën Tesla Model S, e tregon momentin kritik kur ndodhë përplasja, transmeton Telegrafi.

Fillimisht shihet ngasja relativisht e shpejtë nëpër rrugën e boshatisur dhe gjithçka duket në rregull,  derisa ndodhë ndeshja e papritur.

Policia kanë thënë se frenat kanë qenë në rregull, por shoferi 23-vjeçar nuk ka tentuar t’i prekë dhe të ndalojë.

Në anën tjetër, zyrtarë të kompanisë nuk ka thënë asgjë për këtë rast fatal. /Telegrafi/