LAJMI I FUNDIT:

Përfundon operacioni i shpëtimit pas aksidentit në një teleferik në Turqi – detajet dhe pamjet e fundit nga vendi i ngjarjes

Përfundon operacioni i shpëtimit pas aksidentit në një teleferik në Turqi – detajet dhe pamjet e fundit nga vendi i ngjarjes

Të gjithë personat e bllokuar bllokuar në teleferik lart në një mal në Turqi tanimë janë shpëtuar, një ditë pasi një kabinë goditi një shtyllë, duke vrarë një person dhe duke plagosur 10 të tjerë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, aksidenti, i cili bëri që njerëzit të bien në tokë, ndodhi rreth orës 18:00 me orën lokale të së premtes në teleferikun Tunektepe, pak jashtë qytetit të njohur turistik të Antalias në jug të vendit.


Pamjet e marra si pasojë e përplasjes treguan rrënojat e hapura të makinës dhe mbeturinat e ngatërruara në tokën shkëmbore, si dhe mjekët që kujdeseshin për të plagosurit.

Ai la gati 200 pasagjerë të bllokuar në 24 kabina të “bllokuara” lart në ajër.

Përpjekja kryesore e shpëtimit që përfshin helikopterë dhe më shumë se 500 punonjës të urgjencës vazhdoi gjatë gjithë natës.

Fillimisht u raportua se shtatë persona ishin lënduar, por më vonë u raportua se bëhej fjalë për dhjetë të lënduar.

Teleferiku transporton turistët nga plazhi Konyaalti në një restorant dhe platformë shikimi në majën e majës 618 metra Tunektepe.

Sipas faqes së saj të internetit, duhen rreth nëntë minuta për të bërë ngjitjen ndërkohë që ajo thuhet se drejtohet nga Bashkia Metropolitane e Antalias.

Një hetim ka nisur nga prokuroria e Antalias për të përcaktuar shkakun e aksidentit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Serbia
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Botë
Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar "murin kundër dronëve të Rusisë"

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Kalo në kategori