LAJMI I FUNDIT:

Për herë të parë në historinë 700-vjeçare, një manastir spanjoll pranon vajza në kor

Për herë të parë në historinë 700-vjeçare, një manastir spanjoll pranon vajza në kor

Një grup i përzier i  djemve dhe vajzave do të marrin përsipër detyrat e korit “Escolania” në manastirin e Montserratit, së paku një herë në muaj.

Reklama

Gratë dhe vajzat do të pranohen në korin e manastirit “Montserrat” pranë Barcelonës, shtëpia e korit të famshëm të djemve, për herë të parë në historinë e tij 700-vjeçare.

Kori i ri, i përbërë prej rreth 25 djemve dhe grave, do të jetë i ndarë nga Escolania, i cili përbëhet nga 45 djem të moshës 9 deri në 14 vjeç.

Prifti Efrem de Montella i manastirit tha se kori i përzier do të merrte përsipër detyrat liturgjike të Escolanias një fundjavë në muaj për t’u dhënë pushim djemve.

“Shpesh na pyesin pse nuk ka asnjë vajzë në Escolania”, tha De Montella. “Është një pyetje komplekse dhe e vështirë. Ne ndjekim një traditë që do të donim ta vazhdonim, por gjithashtu e kuptojmë se duhet t’i përgjigjemi kërkesës”.

Manastiri është një vend pelegrinazhi ku njerëzit shkojnë për të puthur “Madonën e Zezë”, një shëmbëlltyrë e shekullit XII të Virgjëreshës së Montserratit.

“La Moreneta”, siç njihet, është një shenjtore mbrojtëse e Katalonisë, së bashku me Saint George. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Nxënësi 13-vjeç rrah brutalisht profesorin në Skoci, mësimdhënësi përfundon i shtrirë në korridorin e shkollës pothuajse pa ndjenja

Nxënësi 13-vjeç rrah brutalisht profesorin në Skoci, mësimdhënësi përfundon i shtrirë në korridorin e shkollës pothuajse pa ndjenja

Evropa
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Evropa
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Theri për vdekje vëllain 9-vjeç në shtëpi, 12-vjeçarja nga Oklahoma prangoset – vazhdimisht i pyeste policët nëse do të përfundojë në burg

Theri për vdekje vëllain 9-vjeç në shtëpi, 12-vjeçarja nga Oklahoma prangoset – vazhdimisht i pyeste policët nëse do të përfundojë në burg

Amerika
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Kalo në kategori