Kryetari i shtetit, Stevo Pendarovski, pasditen e sotme priti në Ohër Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Holandës, admiralin Robert Bauer.

Admirali Bauer është duke qëndruar në Maqedoninë e Veriut, ndërkaq në takim u diskutua për proceset e transforimit të Ushtrisë së RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Gjithashtu, u diskutua edhe për operacionet ndërkombëtare dhe ushtrimet, si dhe kontributin e tyre në përballjen me pandeminë dhe sfidat që dalin nga virusi korona.

Bashkëbiseduesit konstatuan se anëtarësimi në NATO hap mundësi të reja të shpeshtimit të bashkëpunimit ushtarak dhe të mbrojtjes ndërmjet dy vendeve./Telegrafi/