LAJMI I FUNDIT:

Pendarovski për Këshillin Gjyqësor: Paratë dhe projektet duhet të tërheq jo vetëm ambasada holandeze, por edhe ambasadat e tjera

Pendarovski për Këshillin Gjyqësor: Paratë dhe projektet duhet të tërheq jo vetëm ambasada holandeze, por edhe ambasadat e tjera

Vendimi i ambasadorit holandez që projekti i planifikuar për realizim në Këshillin Gjyqësor të pezullohet pas të gjitha zhvillimeve është korrekt, thekson presidentit Stevo Pendarovski.

Reklama

Pendarovski pret që procedura e tij të ndiqet nga ambasadorë të tjerë dhe nuk mendon se janë problem nenet që ai ka propozuar.

“Mendoj se problemi me këshillin gjyqësor është shumë më i madh se ata dy persona që janë zgjedhur nga Kuvendi me propozimin tim. Unë kam qenë propozuesi këtu. Fatkeqësisht, e gjithë formacioni i këtij Këshilli Gjyqësor është i lodhur në sytë e opinionit. Në këtë drejtim, mendoj se është plotësisht korrekt deklarata e ambasadorit holandez për tërheqjen e projektit që synonin ta realizonin me anëtarët e Këshillit Gjyqësor. Do të doja që jo vetëm ambasada holandeze por edhe disa ambasada të tjera në Shkup të tërheqin projektet e tyre dhe paratë që japin, jo vetëm për Këshillin Gjyqësor por edhe për organizatat joqeveritare dhe mediat që me sa duket kanë punuar me paratë evropiane të gjitha këto vite dhe kundër Evropës”, ​​tha presidenti Pendarovski.

Ambasadori holandez në vend, Dirk Jan Kopp, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, tha se për shkak të zhvillimeve të fundit me shkarkime dhe emërime në Këshillin Gjyqësor, do të pezullojë projektin e planifikuar me këtë institucion, në vlerë prej një milion eurosh të forcojë efikasitetin, transparencën dhe llogaridhënien. Ambasadori i konsideron si precedent zhvillimet e fundit në Këshillin Gjyqësor./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Lajme
Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Lajme
Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Lajme
Pamje të reja nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, shihet Milan Radoiçiq

Pamje të reja nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, shihet Milan Radoiçiq

Lajme
Pas vrasjes së katër sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, Beogradi shpalli të mërkurën ditë zie – Rama: Sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit

Pas vrasjes së katër sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, Beogradi shpalli të mërkurën ditë zie – Rama: Sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit

Lajme
Sulmi terrorist në veri, ambasadori Hovenier: Është kryer nga një grup profesionistësh

Sulmi terrorist në veri, ambasadori Hovenier: Është kryer nga një grup profesionistësh

Lajme
Kalo në kategori