LAJMI I FUNDIT:

PDK së shpejti publikon emrin e ministrit të ri të Inovacionit

PDK së shpejti publikon emrin e ministrit të ri të Inovacionit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ditë më parë ka larguar  nga të gjitha pozitat partiake dhe institucionale të gjithë zyrtarët e PDK-së që kanë aktakuza të konfirmuara nga institucionet e drejtësisë.

Reklama

Në një konferencë me gazetarë, lideri i PDK-së bëri të ditur se sot i ka liruar nga detyra të gjithë të emëruarit e PDK-së që kanë aktakuza dhe që mbajnë pozita në institucionet publike.

Veseli liron nga detyra të gjithë zyrtarët e PDK-së me aktakuza (Video)
Lexo po ashtu Veseli liron nga detyra të gjithë zyrtarët e PDK-së me aktakuza (Video)

Pas këtij vendimi të Veselit, ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, ka dorëzuar dorëheqjen e tij tek kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj.

Kështu bëri të ditur vetë ministri Beqaj në një konferencë për media, ku tha se është plotësisht i bindur në pafajësinë e tij, shkruan Telegrafi.

Beqaj shtoi tha se drejtësia do ta vërtetoj pafajësinë e tij duke u bazuar në prova dhe fakte dhe shtoi se vepra për të cilën akuzohet nuk është vepër korruptive.

“Kam paraqitur dorëheqjen time tek kryeministri, Ramush Haradinaj. Konsideroj që ky është angazhim i përbashkët i të gjitha strukturave udhëheqëse ku jam edhe vet në PDK. Jam plotësisht i bindur që këto aktakuza janë të paargumentuara. Besoj që drejtësia do ta vërtetoj pafajësinë time duke u u bazuar në prova dhe fakte. Vepra që po akuzohem nuk ka asnjë nivel të korrupsionit. Për detaje do të flasim në gjykatë”, pati thënë Beqaj.

Beqaj dorëhiqet nga posti i ministrit, vazhdon të jetë pjesë e PDK-së (Video)
Lexo po ashtu Beqaj dorëhiqet nga posti i ministrit, vazhdon të jetë pjesë e PDK-së (Video)

Ndërsa pas dorëheqjes së ministrit Beqaj, janë bërë dhjetë ditë që Ministria e Inovacionit është duke u udhëhequr nga zëvendësministri.

Nënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, në një përgjigje dhënë Telegrafit ka thënë se është çështje ditës kur pritet që kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, të propozojë emrin për ministër të kësaj ministrie.

“Zëvendësimi i ministrit është çështje ditësh. Kryetari është duke i shqyrtuar propozimet e mundshme dhe besoj që shumë shpejt del me propozimin e emrit të ministrit për Ministrinë e Inovacionit”, ka thënë Krasniqi.

I pyetur se cilët emra janë në diskutim për të parin e kësaj ministrie, Krasniqi ka thënë se nuk mund të flas për emrat.

“Janë disa emra që janë duke u përmendur. Janë disa njerëz që kryetari është duke i shqyrtuar, por të cilët unë nuk mund t’i tregoj”, ka përfunduar Krasniqi.

Kurse vendimin e kryetari të PDK-së, Kadri Veseli, e kanë mirëpritur edhe vetë zyrtarët e kësaj partie./Telegrafi/