Kur një herë t’i provoni rrathët kërcëllues të patateve, do të kënaqeni dhe do t’i kërkoni edhe herëve të tjera

Përbërësit:

– 4 patate,
– vaj ulliri,
– pluhur hudhre,
– përzierje e erëzave,
– 150 g kaçkavall,
– 150 g proshutë.

Përgatitja:

Fillimisht pastroni mirë patatet dhe i prisni në rrathë. I radhisni në një tepsi dhe i lyeni mirë çdo rreth me vaj ulliri.

Pas kësaj, spërkatni secilën pjesë me përzierjen e përfunduar të erëzave dhe futeni në furrë në 180 gradë dhe piqeni derisa gjithçka të zbutet mirë.

Në fund të pjekjes, në secilën fetë shtoni djathin dhe më pas proshutën e prerë hollë.

Reklama

Pas kësaj, këto patate mund t’i shërbeni me një salcë.

Ju bëfshin mirë, – transmeton Telegrafi.

Reklama