LAJMI I FUNDIT:

Pastrohet dhe restaurohet qilimi që u shtrua më 1897 dhe që peshon tri tonelata

Pastrohet dhe restaurohet qilimi që u shtrua më 1897 dhe që peshon tri tonelata

Një nga qilimat më gjigant në botë, i vjetër gati 120 vite, i cili zbukuron dyshemenë e sallonit gala të Pallatit Yildiz, është nxjerrë nga pallati për t’u pastruar dhe restauruar.

Reklama

Qilimi “Hereke” i punuar në vitin e largët 1897, zbukuron dyshemenë e sallonit gala me rastin e takimit të atëhershëm të sulltan Abdulhamidit II dhe mbretit gjerman Wilhelm II.

Qilimi peshon rreth tre tonelata dhe mbulon një sipërfaqe prej 468 metrash katrorë. Sallonit të vet do t’i kthehet përsëri pas restaurimit i cili do të zgjasë rreth tre vite.

Zëvendësdrejtori i Departamentit për Menaxhim me Pallatet Kombëtare të Turqisë, Ahmet Çapoglu, tha se ky është qilimi më i madh në Turqi dhe një nga më të mëdhenjtë në botë. /AA/

Në trend Kultura

Më shumë
Mos qofsha patriot si ju!

Mos qofsha patriot si ju!

Kulture
Italianët që projektuan Tiranën moderne

Italianët që projektuan Tiranën moderne

Kulture
EKZAGJERIMI I DËSHPËRIMIT

EKZAGJERIMI I DËSHPËRIMIT

Poezi
Viti 1928: Poshtë Republika, rroftë Mbretëria!

Viti 1928: Poshtë Republika, rroftë Mbretëria!

Agron Shala
Ton Koka, shqiptari i CIA-s që zbulonte agjentët e UDB-së dhe KGB-së në Evropë

Ton Koka, shqiptari i CIA-s që zbulonte agjentët e UDB-së dhe KGB-së në Evropë

Kulture
“TЁ DUA SHUMЁ (LOÇKA IME MЁ E BUKUR)”

“TЁ DUA SHUMЁ (LOÇKA IME MЁ E BUKUR)”

Poezi
Kalo në kategori