LAJMI I FUNDIT:

Pas publikimit të Pyper, Hoti: 30 për qind e kosovarëve s’besojnë që COVID-19 paraqet rrezik për jetën

Pas publikimit të Pyper, Hoti: 30 për qind e kosovarëve s’besojnë që COVID-19 paraqet rrezik për jetën

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas takimit me përfaqësuesit e institucioneve shëndetësore ka marr disa vendime për sa i përket pandemisë COVID-19.

Reklama

Hoti me anë të një konference për medie ka thënë se, 30 për qind e kosovarëve s’besojnë që COVID-19 paraqet rrezik për jetën.

Ai ka paralajmëruar se do të bëhen reportazhe të rregullta nga Klinika Infektive, ku sipas tij, t’ju tregohet qytetarëve se çfarë po vuajnë pacientët me COVID-19.

“Do të fillojmë me reportazh të rregullt nga Klinika Infektive në mënyrë që qytetarët të shohin saktë se çfarë po vuajnë ata njerëz që janë të prekur nga COVID-19. Në bazë të vlerësimeve, 30 për qind e qytetarëve në Kosovë nuk besojnë që sëmundja COVID-19 paraqet rrezik për jetën. Na do të ju tregojmë se si njerëzit përballen me jetën e tyre në Klinikën Infektive”, tha Hoti, për çka tha se do të lejojnë që të shihet se çka përjetojnë personat e shtrirë në Klinikën Infektive, përcjell Telegrafi.

Po ashtu, sipas një sondazhi që është realizuar nga Pyper që ka reflektuar bindjen e qytetarëve sa i përket virusit COVID-19, thuhet se 29.03 për qind kanë pohuar se nuk besojnë se në Kosovë ekziston COVID-19.

Sondazh nga Pyper: 29.03 për qind e qytetarëve nuk besojnë se COVID-19 ekziston në Kosovë
Lexo po ashtu Sondazh nga Pyper: 29.03 për qind e qytetarëve nuk besojnë se COVID-19 ekziston në Kosovë

“Për dallim prej këtij grupi, pjesa e mbetur e pjesëmarrësve janë shprehur se besojnë në ekzistencën e këtij virusi mirëpo vlerësimi i tyre mbi numrin e rasteve me virus është i ndryshëm. Më saktësisht, 43.81 për qind besojnë se numri i të infektuarve me COVID-19 që po raportohet në Kosovë është më i madh se që është realisht ndërsa disa besojnë se ky numër është më i vogël se që është realisht apo 31.92 për qind. Vetëm rreth 1/4 e pjesëmarrësve besojnë se numri i rasteve që po raportohen me COVID-19 është real”, thuhet në hulumtimin e realizuar, përcjell Telegrafi.

Ai ka njoftuar se do të kufizohet lëvizja nëpër qytetet me më shumë raste me COVID-19.

Kufizohet lëvizja nëpër qytetet me më shumë raste me COVID-19
Lexo po ashtu Kufizohet lëvizja nëpër qytetet me më shumë raste me COVID-19

Hoti ka thënë se brenda javës do të shtohen kapacitetet e testimit për COVID-19 edhe në klinikat private.

Në fund, ai theksoi se të gjitha lokalet do të mbyllen nga ora 21:00 deri në orën 05:00. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Si ndodhi përplasja në mes Astrit Gashit dhe Afrim Cakës, pasi ky i fundit e akuzoi që fjalët i ka nga Serbia

Si ndodhi përplasja në mes Astrit Gashit dhe Afrim Cakës, pasi ky i fundit e akuzoi që fjalët i ka nga Serbia

Lajme
Operacion policor në tri komunat në veri, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë

Operacion policor në tri komunat në veri, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Elshani nga Octopus: Milan Radoiçiq pjesëmarrës në sulmin terrorist, Lista serbe ka humbur legjitimitetin

Elshani nga Octopus: Milan Radoiçiq pjesëmarrës në sulmin terrorist, Lista serbe ka humbur legjitimitetin

Elfije Boletini
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Kalo në kategori