LAJMI I FUNDIT:

Mbyllen të gjitha lokalet e gastronomisë nga ora 21:00, përveç ‘take away’

Mbyllen të gjitha lokalet e gastronomisë nga ora 21:00, përveç ‘take away’
Hapja e disa bizneseve në Kosovë | Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka njoftuar për kufizimin e ri të bizneseve të gastronomisë pas shtimit të rasteve të reja me COVID-19.

Reklama

Hoti në një konferencë për medie, pas takimit me përfaqësuesit e institucioneve shëndetësore, theksoi se të gjitha lokalet do të mbyllen nga ora 21:00 deri në orën 05:00.

Ai ka shtuar puna do të lejohet vetëm për ato biznese që punojnë në hapësira të hapura dhe ato “take away”, apo “merre me vete”.

“Sa i përket bizneseve, mbyllen të gjitha bizneset e gastronomisë duke filluar nga ora 21:00 deri në 05:00 në mëngjes. Jashtë këtij kufizimi, lejohet puna vetëm për hapësirat e hapura dhe ajo që duhet ‘take away’, apo ‘merre me vete'”, tha Hoti, përcjell Telegrafi.

Kufizohet lëvizja nëpër qytetet me më shumë raste me COVID-19
Lexo po ashtu Kufizohet lëvizja nëpër qytetet me më shumë raste me COVID-19

Ai ka njoftuar se do të kufizohet lëvizja nëpër qytetet me më shumë raste me COVID-19.

Po ashtu, Hoti ka thënë se brenda javës do të shtohen kapacitetet e testimit për COVID-19 edhe në klinikat private. /Telegrafi/