LAJMI I FUNDIT:

Pas arrestimit dhe zhveshjes së palestinezëve, reagojnë Hamasi dhe organizata “Amnesty”

Pas arrestimit dhe zhveshjes së palestinezëve, reagojnë Hamasi dhe organizata “Amnesty”

Zyrtari i lartë i Hamasit, Osama Hamdan, ka reaguar pas arrestimit dhe zhveshjes së palestinezëve në Gazë duke thënë se këta burra nuk kanë lidhje me organizatën e tyre dhe se bëhet fjalë për civilë.

“Këtu bëhet fjalë për civilë të pafajshëm që nuk kanë lidhje me veprimtaritë ushtarake”, tha Hamdan.

Ai shtoi se burrat nuk kanë lidhje me Hamasin dhe organizata e krahasoi Izraelin me Gjermaninë naziste, raporton skynews.

Symbyllur, duart e lidhura dhe të zhveshur - Izraeli raportohet se ka arrestuar disa militantë të Hamasit
Lexo po ashtu Symbyllur, duart e lidhura dhe të zhveshur - Izraeli raportohet se ka arrestuar disa militantë të Hamasit

“Në fotografi shihen civilë pa armë, dhe pretendimet se ata i përkasin rezistencës janë të rreme. Dhuna ndaj civilëve në Beit Lahiji është një manifestim i ri i kampit nazist”, shtoi Hamdan.

Duke folur para gazetarëve në Bejrut, zyrtari i Hamasit tha se “numri real” i ushtarëve izraelitë që kanë vdekur dhe janë plagosur është “shumë më i madh” se shifrat që ka publikuar Izraeli.

“Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu dhe ushtria izraelite nuk kanë arritur asnjë qëllim politik ose ushtarak, dhe nuk do t’i arrijnë kurrë”, tha Hamdan.

Ndryshe, shumë organizata ndërkombëtare kanë reaguar ashpër pas publikimit të këtyre pamjeve në rrjetet sociale.

Shefi ekzekutiv i “Amnesty” të Mbretërisë së Vashkuar ka ngritur shqetësime rreth pamjeve.

Duke folur për Sky News, Sacha Deshmukh tha se ne “duhet të dimë më shumë rreth rrethanave” të pamjeve, por se “në dukje, ka gjëra që mund të jenë shumë alarmante”.

Konventa e Gjenevës është e qartë për përgjegjësinë e autoriteteve ushtarake ndaj të burgosurve, tha ai.

Deshmukh tha se Amnesty ende nuk e ka verifikuar në mënyrë të pavarur pamjet, kështu që nuk është e qartë se kur është nga apo rrethanat rreth tyre. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë

Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë "vijën e kuqe të Putinit"

Botë
Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Botë
Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Afrika
Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Botë
Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Serbia
Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Amerika
Kalo në kategori