LAJMI I FUNDIT:

Parandalohet kontrabandimi i Biblës së vjetër 1200-vjeçare

Parandalohet kontrabandimi i Biblës së vjetër 1200-vjeçare

Zyra e guvernatorit të qytetit turk Dijarbakir lëshoi ​​një deklaratë që policia lokale pengoi shitjen e një dorëshkrimi biblik të lashtë në bazë të informacionit anonim.

Reklama

Ekipi i antikontrabandës më 4 shkurt konfiskoi Biblën, e cila thuhet se ka vetëm 34 faqe.

Gjashtë nga të dyshuarit u arrestuan për pjesëmarrje në këtë tregti, tha guvernatori në një deklaratë.

Diyarbakir ndodhet pranë kufirit turk me Sirinë dhe nuk dihet nëse Bibla është kontrabanduar gjatë luftës që rrënoi vendin, por Turqia dihet se është bërë destinacioni kryesor për kontrabandën e antikave nga Siria.

Mijëra operacione kundërkontrabandë po zhvillohen në Turqi çdo vit për të ndaluar shitjen e paligjshme të thesareve kulturore dhe historike, dhe për të mbrojtur trashëgiminë e pasur kulturore të atij vendi. /kp/Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Serbia
“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

Serbia
Dy serbë nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit po trajtohen në një spital të Novi Pazarit – mediat serbe tregojnë për gjendjen e tyre

Dy serbë nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit po trajtohen në një spital të Novi Pazarit – mediat serbe tregojnë për gjendjen e tyre

Serbia
Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Evropa
Kadyrov publikon një video ku djali i tij ‘merr ligjin në duart e tij’ dhe rreh një adoleshent që dogji Kuranin – thotë se ‘bëri gjënë e duhur’

Kadyrov publikon një video ku djali i tij ‘merr ligjin në duart e tij’ dhe rreh një adoleshent që dogji Kuranin – thotë se ‘bëri gjënë e duhur’

Botë
Kalo në kategori