LAJMI I FUNDIT:

Paralajmërimi i admiralit amerikan në pension: Rusia mund të kryejë sulme kibernetike ndaj rrjetit energjetik në Kosovë

Paralajmërimi i admiralit amerikan në pension: Rusia mund të kryejë sulme kibernetike ndaj rrjetit energjetik në Kosovë

Admirali i pensionuar amerikan dhe ish-komandant suprem i forcave aleate të NATO-s, James Stavridis, ka ngjallur shqetësime rreth ndërhyrjes së mundshme ruse në Ballkan, duke iu referuar luftës hibride si mjeti potencial i agresionit.

Në një artikull të botuar së fundmi në “Bloomberg”, Stavridis theksoi rrezikun e sulmeve kibernetike që mund të cënojnë infrastrukturën jetike të Kosovës, një veprim që do të shtonte tensione dhe pasiguri në rajon.


Admirali i pensionuar parashikon se një ofensivë e tillë nga ana e Kremlin-it përfshirë sulme në rrjetin energjetik të Kosovës, do të krijojë konfuzion të madh dhe pakënaqësi sociale.

Ai shton se NATO duhet të ndërmerrë hapa konkretë për t’u përballur me një kërcënim të tillë, duke sugjeruar fuqizimin e mbrojtjes kibernetike për Kosovën dhe Bosnjën joserbe.

Stavridis gjithashtu i vëren ambiciet e presidentit rus, Vladimir Putin, përtej konfliktit në Ukrainë, duke treguar se Ballkani Perëndimor mund të jetë në radhë të synimeve të tij.

Ai nënvizon që ndonëse katër shtete të Ballkanit janë pjesë e NATO-s, ka vende si Serbia, Kosova dhe Bosnjë-Hercegovina që mbeten të ekspozuara ndaj ndikimit rus.

Admirali në pension theksoi po ashtu rolin e Serbisë në strategjinë e Putinit për rajonin, duke e identifikuar si një pion në tentimet për të shtyrë Kosovën, e cila përballet me sfidën e një strukture të paqëndrueshme dhe të lëkundur politike.

Për më tepër, ai argumenton se Milorad Dodik, lideri bosnjak serb, është një aktor kyç në planet e Putinit për të përçarë dhe destabilizuar Bosnjë-Hercegovinën.

Opinioni i Stavridis reflekton gatishmërinë e Perëndimit për të ndërmarrë veprime për të parandaluar çdo lloj trazirash që mund të nxitën nga Rusia në këtë rajon të ndjeshëm.

Ai sugjeron një ndarje rajonale të përpjekjeve brenda NATO-s, ku shtetet anëtare në Ballkan dhe fqinjësit e tyre të marrin masa të rritura për të mbrojtur stabilitetin e rajonit, duke ndihmuar kështu edhe në konfliktin e vazhdueshëm në Ukrainë.

Ky paralajmërim vjen si një kujtesë e qartë se sfidat e sigurisë globale janë të ndërlikuara dhe se ndikimi i luftës në Ukrainë ka potencialin të ketë një efekt domino mbi dinamikat rajonale dhe ndërkombëtare të sigurisë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-studenti i Edukimit për profesorin Xhevat Krasniqi: I tha studentes

Ish-studenti i Edukimit për profesorin Xhevat Krasniqi: I tha studentes "s’paske mësuar por të pimë kafe, e zgjidhim ndryshe"

Arsim
Kurti mblodhi Këshillin e Sigurisë, ekspertët: Të fillohet me përgatitje të rezervistëve të ushtrisë, policisë dhe strukturave tjera

Kurti mblodhi Këshillin e Sigurisë, ekspertët: Të fillohet me përgatitje të rezervistëve të ushtrisë, policisë dhe strukturave tjera

Siguri
Sopjani: Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, Serbia e ka kuptuar që ata dronë që i posedojnë nuk janë të avancuar

Sopjani: Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, Serbia e ka kuptuar që ata dronë që i posedojnë nuk janë të avancuar

Siguri
Qëndrimi i Moldavisë në raport me Kosovën në KiE, deklarohet zv.kryeministri moldav

Qëndrimi i Moldavisë në raport me Kosovën në KiE, deklarohet zv.kryeministri moldav

Lajme
Regjistrimi i popullsisë: 200 mijë banorë rezidentë të regjistruar, po marrin pjesë edhe serbët

Regjistrimi i popullsisë: 200 mijë banorë rezidentë të regjistruar, po marrin pjesë edhe serbët

Lajme
Xharra kritikon Sveçlën: 719 policë që kanë vepra penale vazhdojnë me qenë pjesë e Policisë së Kosovës

Xharra kritikon Sveçlën: 719 policë që kanë vepra penale vazhdojnë me qenë pjesë e Policisë së Kosovës

Lajme
Kalo në kategori