Një mëngjes i shëndetshëm dhe me vlera ushqyese është çelësi për një ditë të mirë dhe produktive

Kjo është arsyeja se përse çdo shujtë nuk duhet të jetë vetëm e shijshme, por edhe e shëndetshme, transmeton Telegrafi.

Ndërkaq, zgjidhja më e mirë për një mëngjes të shëndetshëm janë palapetat me tërshërë.

Përbërësit:

* Një vezë

* Një të bardhë të vezës

* Tri lugë gjelle tërshërë të mbështjellë

* Tri lugë gjelle qumësht

* Pluhur të kakaos (nëse dëshironi të bëni palapeta çokollate)

Përgatitja:

1. Kombinoni të gjithë përbërësit dhe përzieni mirë.

2. Palapetat mund t’i gatuani me apo pa vaj. Vendoseni brumin në tigan, mbulojeni me kapak dhe gatuajeni derisa secila anë e palapetës ka marrë ngjyrë kafe.

3. Palapetat shërbeni me çfarëdo kombinimi që keni dëshirë. Mund ta shërbeni atë me banane dhe kiwi! /Telegrafi/