LAJMI I FUNDIT:

Pacolli po merr pjesë në Ministerialin për avancimin e Lirive Fetare në Uashington

Pacolli po merr pjesë në Ministerialin për avancimin e Lirive Fetare në Uashington

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, po merr pjesë në takimin e Ministerialit të parë për avancimin e Lirive Fetare në botë, që po zhvillon punimet në Uashington, nikoqir i të cilit është Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.

Siç njofton MPJ, kryediplomati kosovar, Pacolli, në orët e pasdites pritet t’i adresohet me një fjalim dhjetëra përfaqësuesve të lartë nga vende të ndryshme, përfshirë Ministra të Jashtëm, ata nga Organizatat Ndërkombëtare, prijësve fetar dhe përfaqësuesve nga shoqëria civile, të cilat janë mbledhur për të diskutuar sfidat, identifikojë rrugët konkrete për të luftuar persekutimet fetare, diskriminimin dhe për të siguruar respekt më të madh për liritë fetare për të gjithë.


Hapja e Ministerialit për avancimin e Lirive Fetare në botë u bë  nga Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.

Në  margjina të  këtij Ministeriali numri dy i qeverisë , Pacolli, pritet të  takojë dhjetëra homologë  të  tij nga shtete të ndryshme, që  po marrin pjesë  në  këtë  ngjarje, ndërkohë  do të  ketë  takime të ndara edhe me përfaqësues të lartë nga SHBA./Telegrafi

Në trend Lajme

Më shumë
“Edhe ti mendon që Kurti është i rekrutuar i Serbisë”, “Unë nuk mendoj, unë e di” – përplasje mes Dibran Hoxhës dhe Lirim Mehmetaj

“Edhe ti mendon që Kurti është i rekrutuar i Serbisë”, “Unë nuk mendoj, unë e di” – përplasje mes Dibran Hoxhës dhe Lirim Mehmetaj

Lajme
Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Lajme
Zjarr në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, digjet dhoma me pajisje të Teknologjisë Informative

Zjarr në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, digjet dhoma me pajisje të Teknologjisë Informative

Lajme
Një vit nga sulmi i protestuesve serbë kundër ushtarëve të KFOR-it në Zveçan, komandanti Ulutash: Angazhimi ynë për sigurinë i palëkundur

Një vit nga sulmi i protestuesve serbë kundër ushtarëve të KFOR-it në Zveçan, komandanti Ulutash: Angazhimi ynë për sigurinë i palëkundur

Siguri
Goditi policin me veturë, arrestohet i dyshuari në Prizren

Goditi policin me veturë, arrestohet i dyshuari në Prizren

Kronika e Zezë
Zjarri në Spitalin e Pejës, policia jep detaje

Zjarri në Spitalin e Pejës, policia jep detaje

Lajme
Kalo në kategori