LAJMI I FUNDIT:

Osmani pas takimit me Escobarin: Kosova do të jetë palë konstruktive, e barabartë dhe e përkushtuar në dialog

Osmani pas takimit me Escobarin: Kosova do të jetë palë konstruktive, e barabartë dhe e përkushtuar në dialog

Presidentja Vjosa Osmani është deklaruar pas takimit me të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Reklama

Përmes një njoftimi në Facebook, Osmani ka shkruar se Kosova do të vazhdojë të jetë palë konstruktive, e barabartë dhe e përkushtuar në procesin e dialogut.

“Në takim me të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, potencova se Kosova do të vazhdojë të jetë palë konstruktive, e barabartë dhe e përkushtuar në procesin e dialogut, duke kontribuar për paqe dhe stabilitet në vend dhe rajon”.

Ajo thotë se institucionet e Kosovës janë në komunikim dhe koordinim të vazhdueshëm me partnerët ndërkombëtar.

“Institucionet tona janë në komunikim dhe koordinim të vazhdueshëm me partnerët tanë ndërkombëtar dhe çdo vendim i yni reflekton frymën kushtetuese të vendit tonë dhe vlerat tona demokratike”.

Përfundon takimi në Presidencë, Escobar nuk deklarohet për media
Lexo po ashtu Përfundon takimi në Presidencë, Escobar nuk deklarohet për media

“Partnetiteti ynë me SHBA-të vazhdon të jetë qenësor”, ka përfunduar Osmani.

Ndryshe, pas takimit rreth që zgjati rreth dy orë, Escobar nuk pranoi të flasë për mediat.

I njëjti mbrëmjen e sotme do të takojë edhe krerët e partive opozitare në Kosovë./Telegrafi/