LAJMI I FUNDIT:

Opozita s’do të ftojë seancë për Dick Marty-n, konsiderohet ndërhyrje në punën e Speciales

Opozita s’do të ftojë seancë për Dick Marty-n, konsiderohet ndërhyrje në punën e Speciales
Dick MARTY

Opozita po kërkon nga krerët e institucioneve që të trajtojnë me seriozitet rastin e ish-senatorit zviceran Dick Marty, por ata nuk kanë plan të ftojnë seancë plenare për trajtimin e kësaj çështjeje, pasi kjo është përgjegjësi institucionale. Përfshirja e organit më të lartë legjislativ në këtë rast, po konsiderohet të jetë ndërhyrje në rastet me të cilat po merret Gjykata Speciale.

Reklama

Institucionet e vendit, sipas deputetit të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hajdar Beqa nuk janë të interesuara të merren me këtë çështje.

“Unë mendoj që është përgjegjësi institucionale. Ne nuk e pamë asnjë fjalë nga ministrja e Drejtësisë, nuk e pamë asnjë fjalë nga kryeministri. Besoj që në këtë rast nuk janë të interesuar të merren me këtë çështje. Partia Demokratike e Kosovës në vijim do t’i bëjë veprimet e saj kushtetuese në raport me këtë rrethanë. Mendoj që është shumë e rëndësishme që Kosova ka qëndrim në këtë rast, pasi që ne e dimë çfarë dëmi i ka krijuar Dick Marty Kosovës me dosje të fabrikuara nga Beogradi dhe tash thotë që kemi pasur një tentim-vrasje. Po shihet, unë flas si deputet, që ka pasur pazare mes tij dhe Serbisë”, tha ai.

E pyetur nëse do të ftojnë seancë për trajtimin e rastit të ish-senatorit zviceran, Dick Marty, deputetja nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadriaj thotë se me këtë duhet të merren krerët e qeverisë.

“Janë krerët e qeverisë që duhet të merren me këtë çështje, sepse ajo çfarë e dëgjuam është që kanë dashur ata që të kryejnë një sulm Serbia, sepse nuk është hera e parë që ata kërcënojnë në këtë mënyrë, duke e ditur se senatori Dick Marty është ai që ka ngritur aktakuza për krerët e UÇK-së me supozimet e tij që kanë kryer gjenocid. Janë institucionet e Kosovës, kryeministri dhe presidenti ta ngrenë në nivele më të larta këtë shqetësim. Sepse, arsyeja u pa që ka qenë që shërbimet sekrete serbe kanë dashur ta eliminojnë Dick Marty-n, në mënyrë që kjo t’u lihet shqiptarëve”, tha ajo.

Kërcënimi me vrasje ndaj Dick Martyt, Hasani: Raporti e rasti i tij rrezikojnë zhbërjen e Kosovës si shtet – institucionet të kërkojnë përgjegjësi penale ndaj Serbisë
Lexo po ashtu Kërcënimi me vrasje ndaj Dick Martyt, Hasani: Raporti e rasti i tij rrezikojnë zhbërjen e Kosovës si shtet – institucionet të kërkojnë përgjegjësi penale ndaj Serbisë

Në anën tjetër, Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi shprehet se Kosova duhet të sensibilizojë opinionin ndërkombëtar në lidhje me kërcënimet që Dick Marty ka marrë nga shërbimi sekret serb.

“Unë dyshoj që Kuvendi i Kosovës do të duhej të merrej me këtë temë. Kuvendi i Kosovës nuk është adresa e duhur që kjo të bëhet qoftë publike, qoftë të ngrihet informacioni te partnerët ndërkombëtarë. Unë besoj që kryeministri, ministrja e Jashtme me theks të veçantë, ambasadorët tanë në Evropë dhe shtete tjera të botës, do të duhej që këtë çështje ta ngrenë dhe të informojnë shtetet e ndryshme. Në mënyrë që të sensibilizohet sa më shumë opinioni ndërkombëtar në lidhje me këtë ngjarje”, tha Miftaraj.

Ai thotë se Kosova duhet të presë informacionet zyrtare nga shteti i Zvicrës lidhur me rastin.

“Kuvendi i Kosovës nuk do të duhej të ishte adresa e duhur, sepse mund të konsiderohej edhe si ndërhyrje në rastet që janë në Gjykatën Speciale apo ndërhyrje të tjera të cilat nuk do të ishin të përshtatshme për publikun e Kosovës”, tha Miftaraj.

Presidentja Vjosa Osmani ka njoftuar se ka kërkuar nga autoritetet kosovare për të marrë informacione mbi rastin e Dick Marty.

“Në ditën e parë që është bërë publike, kam kontaktuar me autoritetet në institucionet e sigurisë në Kosovë dhe kam kërkuar që ato nëpërmjet rrugëve zyrtare të bien menjëherë në kontakt me autoritetet zvicerane të sigurisë dhe të marrin informatat zvicerane. Në momentin që këto informata na dërgohen me shkrim, do të shohim se cilat do të jenë hapat e drejtpërdrejtë që do të ndërmarrim. Por ne nuk duhet të harrojmë që kjo është një taktikë që Serbia e ka përdorur vazhdimisht gjatë historisë së saj. Pra, ka kryer krime për të cilat ka dashur t’i fajësojë shqiptarët”, tha Osmani.

Televizioni publik zviceran ka raportuar se ish-raportuesi në Këshillin e Evropës, Dick Marty, është duke u mbrojtur që 16 muaj nga policia zvicerane, pas kërcënimeve për likuidim nga shërbimi inteligjent serb./kp/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti flet në Zvicër për dialogun: Ne jemi në të drejtën tonë, duhet t’i përmbahemi kornizës pa marrë obligime të reja

Kurti flet në Zvicër për dialogun: Ne jemi në të drejtën tonë, duhet t’i përmbahemi kornizës pa marrë obligime të reja

Lajme
Duke çaluar futet në lokal, dalin pamjet e plagosjes së policit në Tiranë

Duke çaluar futet në lokal, dalin pamjet e plagosjes së policit në Tiranë

Lajme
Shkoi në gjendje të dehur në stacion policor në Prishtinë, gruaja

Shkoi në gjendje të dehur në stacion policor në Prishtinë, gruaja "rrahu" tre policë

Lajme
McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë

McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë

Lajme
Begaj: Prishtina të ndjekë sugjerimet e SHBA-ve për dialogun me Serbinë, nuk kemi nevojë për vetizolim

Begaj: Prishtina të ndjekë sugjerimet e SHBA-ve për dialogun me Serbinë, nuk kemi nevojë për vetizolim

Lajme
Shefi i EULEX-it: Shpërthimi në veri tregon se sa e paqëndrueshme është situata

Shefi i EULEX-it: Shpërthimi në veri tregon se sa e paqëndrueshme është situata

Lajme
Kalo në kategori