Nuk është se çdo ditë mund të shihni një superjaht gjigant duke kaluar përmes kanaleve të ngushta të Holandës.

Por, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, është fotografi Tom van Oossanen ai që ishte i gatshëm për të kapur skenat mahnitëse ndërsa Project 817, një anije 94 metra e ndërtuar nga kantieri holandez Feadship, u transportua nga struktura e saj në ishullin Kaag në Detin e Veriut në Roterdam javën e kaluar.

Në një seri imazhesh mahnitëse, anija, një nga më të mëdhatë për t’u vënë në qarkullim në vitin 2021, drejtohet përmes ujit me rimorkiatorë, duke kaluar nëpër shtëpi dhe kisha, ndërsa turmat shikojnë me entuziazëm.

Reklama

Sipas Oossanen, rreth katër deri në gjashtë superjahte transferohen përgjatë kësaj rruge çdo vit përpara se të shkojnë për prova detare, të cilat zakonisht zhvillohen në Amsterdam.

Reklama

Sidoqoftë, pak nga ato janë aq të mëdha sa Project 817, që ka të ngjarë të njihet si Viva kur të fillojë zyrtarisht.

“Është gjithmonë një operacion i gjerë”, ka thënë Oossanen për CNN Travel. “Të gjithë duan ta shohin atë”.

Por këto manovra çojnë në “probleme” serioze në tokë dhe ujë.

“Ke një takim me dentistin? Atëherë nuk do ta arrish”, thotë Oossanen. “Ndonjëherë duhet një orë për të kaluar një urë dhe me sasinë e trafikut që kemi në Holandë, ai shpejt rritet”.

Reklama

Ishulli Kaag është një nga dy kantieret e anijeve Feadship me qendër në brendësi (tjetri është në Aalsmeer, afër Schiphol), që do të thotë se çdo jaht i dorëzuar nga këtu duhet të tërhiqet me kujdes në të njëjtën mënyrë.

Reklama

Çfarë bie në sy është fakti se disa pjesë të kanaleve përgjatë rrugës janë vetëm disa metra më të gjera se Project 817, i cili shtrihet 44,7 metra nga porti në tjetrin, kështu që të thuash se “transferimi kërkonte shumë kujdes dhe vëmendje” është diçka “e nënvlerësuar”.

Veç kësaj, Feadship thotë se kohëzgjatja e një transferimi varet nga disa faktorë të ndryshëm, siç janë erërat dhe oraret e urës, dhe mund të zgjasë nga dy deri në katër ditë. Dhe transporti i Project 817 zgjati rreth katër ditë.

Reklama

Siç bëhet e ditur më tej, një ekip prej pesë ekspertësh dhe një ekuipazhi në bord zakonisht drejtojnë një super-jaht drejt detit, sipas Feadship. /Telegrafi/