LAJMI I FUNDIT:

Opel po kalon plotësisht në vetura elektrike

Opel po kalon plotësisht në vetura elektrike

Kompania e veturave që qëndron pas Opel, Stellantis, ka njoftuar se do të investojë më shumë se 30 miliardë euro në vetura elektronike dhe hibride.

Reklama

Marka gjermane e makinave Opel, e cila u mor nga Stellantis, po kalon plotësisht në vetura elektrike. Nga 2028, vetëm modelet elektrike do të ofrohen në Evropë nën markën Opel. Kjo u njoftua nga CEO i Opel Michael Lohscheller të enjten me etiketën e veturave elektrike të kompanisë mëmë.

Marka tradicionale gjermane nga Rüsselsheim gjithashtu dëshiron të hyjë në tregun më të rëndësishëm të makinave në botë, Kinë, me gamën e veturave elektrike. “Ne do të shpikim Manta në mes të dekadës”, tha Lohscheller.

30 miliardë euro në investime

Kompania mëmë Stellantis, e cila gjithashtu përfshin marka tradicionale si Citroën, Peugeot dhe Fiat, do të investojë më shumë se 30 miliardë euro në vetura elektronike dhe modele hibride deri në vitin 2025.

Kjo është 30 për qind mbi mesataren e investimeve në industri, tha Stellantis të enjten. Qëllimi është që më shumë se 70 për qind e veturave të shitura në Evropë të jenë automjete elektronike deri në vitin 2030. Në SHBA duhet të jetë 40 për qind, sipas Stellantis. Grupi po planifikon gjithashtu pesë fabrika baterish, duke përfshirë krijimin e një “megafabrike”. /Telegrafi/