LAJMI I FUNDIT:

OKB-ja ka zgjedhur shtetet e reja anëtare të Këshillit të Sigurimit

OKB-ja ka zgjedhur shtetet e reja anëtare të Këshillit të Sigurimit

Kombet e Bashkuara kanë zgjedhur pesë shtete të reja anëtare të këshillit të sigurisë.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi anëtarësimin e Ekuadorit, Japonisë, Maltës, Mozambikut dhe Zvicrës për dy vjet.

Mozambiku dhe Zvicra do të jenë në Këshill për herë të parë, Malta për herë të dytë, Ekuador për herë të tretë dhe Japonia për të dymbëdhjetën.

Mandati i tyre do të fillojë më 1 janar të vitit të ardhshëm dhe do të zëvendësojë Indinë, Norvegjinë, Meksikën dhe Keninë, mandati dyvjeçar i të cilëve skadon.

Pesë vendet e sapozgjedhura do t’i bashkohen Shqipërisë, Brazilit, Gabonit, Ganës dhe Emirateve të Bashkuara Arabe rreth tryezës së Këshillit të Sigurimit.

Vendet kandidate për anëtarësim në Këshillin e Sigurimit duhet të marrin dy të tretat e gjithsej 193 votave, edhe nëse asnjë vend nuk e kundërshton pranimin. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

Azia
“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropa
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Botë
Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Evropa
Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori