0Shares

Besoni apo jo, ekspertët thonë se fryrja në gishtin e madh mund të na ndihmojë shumë. Provojeni…

Nëse jeni nën stres, përpiquni që të qetësoheni duke fryrë në gishtin tuaj të madh, transmeton Telegrafi.

Në atë mënyrë stimuloni – nervus vagus – nervin pneumogastrik dhe ngadalësoni punën e zemrës, gjë që mund dukshëm të zvogëlojë stresin dhe nervozizmin.

Mirëpo, nuk është krejt njësoj se si do të fryni në gishtin e madh – për të qenë efekti sa më i mirë duhet patjetër të dini se si ta bëni këtë në mënyrë të drejtë.

635659962658756249

Vëreni gishtin në gojë, siç bëjnë bebet dhe fëmijët, shtrëngojeni me buzë, bëni vakuum dhe atëherë fryni duke u përpjekur që të mos lironi të dalë ajri nga goja.

Thonë që është mjaftueshëm të bëni kështu dy, tri herë dhe që zemra të fillojë të rrahë më ngadalë, dhe pastaj do të ndihemi më pak nervoz.

Provojeni, duket e pazakonshme mirëpo…

/Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)