LAJMI I FUNDIT:

Nuk kanë të ndalur zjarret nëpër rajone të ndryshme të Maqedonisë së Veriut

Nuk kanë të ndalur zjarret nëpër rajone të ndryshme të Maqedonisë së Veriut
Foto: Arkiv

Për shkak të shtimit të zjarreve që mbrëmë shpërthyen në Kallasllar të Velesit, Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim (DMSH) edhe sot është angazhuar në shuarjen e zjarreve.

Me këtë rast në përdorim janë vënë dy aeroplanë të cilët kanë kryer gjashtë ndërhyrje, duke hedhur gjithsej 30 tonë ujë, përcjell Telegrafi Maqedoni.


Sipas DMSH-së, jemi në një periudhë të hershme që të ndodhin zjarre të përmasave të këtilla sepse sapo kemi hyrë në pranverë, ndërsa këto zjarre shpërthejnë zakonisht për shkak të temperaturave të larta.

Bëhet e ditur se zjarri në këtë fshat është lokalizuar sot. DMSH thekson se këto zjarre janë shkaktuar nga faktori njeri.

Një zjarr tjetër ka shpërthyer në rajonin e Rosomanit, afër fshatit Manastirec, duke rrezikuar pishat në Ljubashin e madh. Janë ndërmarrë masa për shuarjen e zjarrit./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Ramadani: Hapet një kapitull i rëndë në sigurinë globale

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Ramadani: Hapet një kapitull i rëndë në sigurinë globale

Siguri
Mediumi spanjoll: Tetë deputetë të Spanjës do të votojnë kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Mediumi spanjoll: Tetë deputetë të Spanjës do të votojnë kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Lajme
Lajçak pranimin e Ballkanit Perëndimor në BE e quan rrugë me dy drejtime

Lajçak pranimin e Ballkanit Perëndimor në BE e quan rrugë me dy drejtime

Lajme
Përveç hetimit për dhunim, Pulaj akuzohet t’i këtë dhënë të miturit edhe drogë për konsum

Përveç hetimit për dhunim, Pulaj akuzohet t’i këtë dhënë të miturit edhe drogë për konsum

Drejtësi
Ndizen qirinj në Ferizaj për Eronën që u vra nga ish-bashkëshorti

Ndizen qirinj në Ferizaj për Eronën që u vra nga ish-bashkëshorti

Lajme
Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lajme
Kalo në kategori