LAJMI I FUNDIT:

Njohësit e çështjeve ekonomike: Ligji për pagat do të nxitë largim të madh të qytetarëve (Video)

Njohësit e çështjeve ekonomike: Ligji për pagat do të nxitë largim të madh të qytetarëve (Video)

Ligji për pagat edhe para miratimit u bë pretekst i shumë pakënaqësive. Kurse miratimit, për këtë ligj ekspertët e ekonomisë po thonë se bënë ndasi mes sektorëve privat e publik, por edhe është i papërballueshëm për buxhetin.

Reklama

Këshilltar i ministrit të Financave në Qeverinë e Kosovës, Lulzim Rafuna, thotë se ligji do të hyjë në fuqi 9 muaj pas futjes në gazetën zyrtare edhe nuk paraqet problem për buxhetin, as këtë vit e as vitin e ardhshëm.

“Sipas amendamenteve që janë aprovuar në Kuvendin e Kosovës, Ligji pritet të hyjë në fuqi nëntë muaj nga dita e shpalljes në Gazetën Zyrtare. Ne kemi paraparë 616 milion euro nga buxheti plus është edhe një pjesë nga Ministria e Financave që e akomodon tërësisht Ligjin gjatë vitit 2019. Kështu që nuk ka asnjë problem për pagat gjatë vitit 2019”, tha Rafuna, përcjell Telegrafi.

Ekonomisti Mustafë Kadriaj, thotë se ligji për pagat nuk i ka lënë zgjidhje tjetër sektorit privat, veç se të marr rrugën e mërgimit.

“Me këtë Ligj do të ketë një hendek të madh mes sektorit publik dhe atij privat. Në një far mënyre sektori privat do të sheh vetëm rrugën e mërgimit sepse nuk do të mund të përballon anën e konsumit dhe veshmbathjes”, deklaroi Mustafë  Kadriaj.

Gazetari i ekonomisë, Zekirja Shabani, thotë se qeveria nuk do ta pres ligjin për paga të hyj në fuqi, pasi që sipas tij, deri atëherë kjo qeveri ta përfundoj mandatin.

“Nëse nuk ndryshohet pagat minimale në vend, do të vazhdon të thellohet hendeku mes sektorit publik dhe atij privat. Qytetarët e Kosovës do të inkurajohen të punojnë në sektorin publik e jo në atë privat, çka do të thotë më pak vende pune në sektorin privat dhe qytetarë më të pavullnetshëm të punojnë në sektorin privat”, deklaroi Zekirja Shabani.

Ky ligj u kundërshtua nga shumë punonjës të sektorëve publik. /RTV Dukagjini/Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

Techtonic
Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Butrint Avdyli
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Kontura Profiles
Bashkohuni në Samitin e parë për ESG, për t’u bërë pjesë e tranzicionin drejt Ekonomisë së Gjelbër!

Bashkohuni në Samitin e parë për ESG, për t’u bërë pjesë e tranzicionin drejt Ekonomisë së Gjelbër!

Ekonomi
Pse fluturimet drejt dhe nga Gjermania janë kaq të shtrenjta?

Pse fluturimet drejt dhe nga Gjermania janë kaq të shtrenjta?

Ekonomi
Kalo në kategori