LAJMI I FUNDIT:

Njihuni me 101-vjeçaren Virginia Oliver, e cila është eksperte e gjahut të gaforreve: Tërë jetën kam punuar, pse do të ndalesha tani?

Njihuni me 101-vjeçaren Virginia Oliver, e cila është eksperte e gjahut të gaforreve: Tërë jetën kam punuar, pse do të ndalesha tani?

Kur Virginia Oliver filloi gjahun e gaforreve në afërsi të brigjeve Meine, Lufta e Dytë Botërore as që flitej se do të fillonte, telefoni ishte inovacion kurse peshkimi për gra – diçka e rrallë.

Reklama

Pothuajse një shekull më vonë, Oliver që i ka 101 vjet akoma kryen punën e saj. Është gjuetarja më e vjetër e gaforreve në shtet, dhe sipas të gjitha gjasave më e vjetra në botë, transmeton Telegrafi.

Oliver akoma viziton kurthet e saj te brigjet e Rockland, së bashku me të birin 78-vjeç, Maxin. Oliver filloi të merre me gjuetinë e gaforreve kur ishte vetëm 8-vjeqe.

Këto ditë gjuan me ndihmën e varkave që i përkisnin bashkëshortit të ndjerë dhe mban emrin e saj Virginia. Thotë se nuk e ka ndërmend të ndalet, por pranon se kujdeset për reputacionin e gaforreve në Meine, që është një top temë këto ditë.

“Punoj tërë jetën, dhe nuk shoh arsye të ndalem”, ka thënë ajo për Associated Press.

Industria e gaforreve ka ndryshuar dekadave të fundit që Oliver i kaloi në ujëra, dhe me kalimin e kohës gaforret u bën ushqimi i preferuar i të pasurve.

Dikur shiteshin për 28 centë në porte detare kur ajo filloi me gjahun e tyre, e tani çmimi i tyre është 15 më i lartë.

Çdo mëngjes zgjohet herët për ta nxjerrë varkën në ujë. Virginia thotë se ka lindur për këtë punë, babai i saj ka qenë shitës i gaforreve në fillimi të shekullit të 20-të – ku e merrte me vete në çdo udhëtim. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Washington Post: Ukraina ka nisur kundërsulmin e shumëpritur kundër Rusisë

Washington Post: Ukraina ka nisur kundërsulmin e shumëpritur kundër Rusisë

Evropa
Peshkaqeni shqyen rusin në Egjipt, publikohen pamjet dramatike

Peshkaqeni shqyen rusin në Egjipt, publikohen pamjet dramatike

Afrika
Zeri i Amerikës: Lidhjet e Vuçiqit me grupet kriminale shtron pyetjen: A është ai partner i SHBA-së?

Zeri i Amerikës: Lidhjet e Vuçiqit me grupet kriminale shtron pyetjen: A është ai partner i SHBA-së?

Serbia
Gjeloshaj: Nëse e përkrahin të gjitha shtetet, do ta mbështesim edhe ne Ballkanin e Hapur

Gjeloshaj: Nëse e përkrahin të gjitha shtetet, do ta mbështesim edhe ne Ballkanin e Hapur

Mali i Zi
Putin ka anuluar konferencën vjetore për shtyp - shenjë e dobësimit të fuqisë së liderit rus

Putin ka anuluar konferencën vjetore për shtyp - shenjë e dobësimit të fuqisë së liderit rus

Evropa
Ushtari rus thotë se u torturua nga mercenarët e Wagnerit

Ushtari rus thotë se u torturua nga mercenarët e Wagnerit

Evropa
Kalo në kategori