Një zyrtar lokal në veri të Burkina Faso ka thënë të paktën 18 vetë u vranë dhe një u plagos rëndë në një sulm këtë javë që gjithashtu shkaktoi “zhvendosje masive”.

Salfo Kabore, guvernatori i provincës Seno i vendosur në rajonin e Sahelit të Burkina Fasos të goditur nga konflikti, tha se persona të armatosur të paidentifikuar kryen sulmin të hënën në fshatin Yattakou.

Shumë banorë vendas u larguan drejt kryeqytetit të komunës Seytenga, ndërsa personi i plagosur u dërgua në spital në kryeqytetin e Burkina Faso, Ouagadougou, raporton aljazeera.

Sulmi ndodhi në të njëjtën ditë kur dy gazetarë spanjollë dhe një konservatorist irlandez u vranë dhe një ushtar burkinabe u zhduk kur patrulla e tyre anti-gjuetinë e paligjshme u zuri pritë nga rebelët në lindjen e vendit.

Ndërsa është e paqartë se kush e kreu sulmin në rajonin e Sahelit, një zyrtar i lartë i sigurisë i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se ka të ngjarë të ishte kryer nga luftëtarë të lidhur me ISIS-in të cilët dihet se veprojnë në zonë përgjatë kufirit me Nigerin. Zyrtari foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar të fliste për shtypin. /Telegrafi/