LAJMI I FUNDIT:

Njerëz me maska e mbështetës të Putinit sulmojnë protestuesit në Beograd

Njerëz me maska e mbështetës të Putinit sulmojnë protestuesit në Beograd

Ashtu sikurse në komunat veriore të Kosovës, njerëz të veshur me maska dhe me fanella me shkronjën “Z” janë shfaqur në Beograd.

Reklama

Anëtarët e “Patrullës së Popullit” sulmuan disa njerëz që morën pjesë në protestën, “Serbia kundër dhunës” dhe goditën reporterin e mediumit N1 që raportonte nga vendi i ngjarjes.

Protestë masive në Beograd - aktorë, studentë dhe qytetarë: Vuçiq ik
Lexo po ashtu Protestë masive në Beograd - aktorë, studentë dhe qytetarë: Vuçiq ik

Së pari, një burrë u ndoq nga një grup para Kuvendit të Serbisë dhe një i ri i maskuar e goditi me një send në fytyrë.

Pas kësaj, njëri nga ta ka ndjekur reporterin e N1 që raportonte gjatë incidentit.

Sipas gazetarit N1, në mesin e sulmuesve ishin edhe anëtarët e Patrullës Popullore, Damnjan Knezheviq dhe Ilija Vuksanoviq, të cilët gjatë protestave të mëparshme sulmuan edhe liderin e “Kreni-Promeni”, Savo Manojloviq.

Ata me vete kishin edhe pankarta të lidhura me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin dhe shkronjën “Z”, simbol i pushtimit rus të Ukrainës.

Njerëz që bartnin fanella me shkronjën “Z” dhe me maska në fytyrë, kujtojmë se ditë më parë kanë sulmuar në Zveçan pjesëtarë të KFOR-it, ku kanë lënduar 25 prej tyre. /Telegrafi/