LAJMI I FUNDIT:

Një “sistem diellor me gjashtë planetë në sinkroni të përsosur” është gjetur në Rrugën e Qumështit

Një “sistem diellor me gjashtë planetë në sinkroni të përsosur” është gjetur në Rrugën e Qumështit

Astronomët kanë zbuluar një sistem diellor të rrallë të sinkronizuar me gjashtë planetë që thuhet se lëvizin si një orkestër e madhe kozmike, të paprekur nga forcat e jashtme që nga lindja e tyre miliarda vjet më parë.

Zbulimi, i shpallur të mërkurën, mund të ndihmojë në shpjegimin se si u krijuan sistemet diellore në të gjithë galaktikën “Rruga e Qumështit”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe ky “sistem” thuhet se është 100 vite dritë larg në konstelacionin Coma Berenices.

Një palë satelitë të kërkimit të planetëve – Tess i NASA-s dhe Cheops i Agjencisë Evropiane të Hapësirës – u bashkuan për vëzhgimet.

Siç thuhet më tej, asnjë nga planetët në sinkroni të përsosur nuk është brenda të ashtuquajturës zonë të banueshme të yllit, që do të thotë pak ose aspak gjasa për jetë, të paktën siç e njohim ne.

Adrien Leleu nga Universiteti i Gjenevës, i cili ishte pjesë e një ekipi ndërkombëtar publikoi rezultatet në revistën Nature.

Ky sistem diellor është unik sepse të gjashtë planetët lëvizin ngjashëm me një simfoni të sinkronizuar në mënyrë perfekte, thanë shkencëtarët. Në terma teknikë, ajo njihet si rezonancë që është “e saktë, shumë e rregullt”, tha bashkëautori Enric Palle i Institutit të Astrofizikës së Ishujve Kanarie.

Sipas shkencëtarëve, të gjitha sistemet diellore, duke përfshirë edhe tonin, mendohet se kanë nisur si ky. Por vlerësohet se vetëm 1 në 100 sisteme e kanë ruajtur atë sinkroni, dhe i yni nuk është një prej tyre. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë

Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë "vijën e kuqe të Putinit"

Botë
Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Botë
Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Afrika
Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Botë
Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Serbia
Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Amerika
Kalo në kategori