Një adoleshent i cili thuajse dështoi në shkollë është bërë një milioner pasi mësoi se si të tregtonte monedhat e huaja në YouTube – dhe duke investuar paratë që kishte kursyer nga puna e tij, duke punuar të shtunave.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Dan Legg, 19 vjeç, u përball me një të ardhme të pasigurt, pasi ai dështoi në provimet e tij në verën e vitit 2017, por tani fluturon me aeroplanë privatë, zotëron dy shtëpi, si dhe disa orë luksoze dhe paguan prindërit e tij, kështu që ata të mos kenë nevojë të punojnë.

Tregtari online nga Cheddar, Somerset, thotë se ai e ndërtoi pasurinë e tij duke tregtuar në një treg të huaj (Forex) duke përdorur një aplikacion në telefonin e tij dhe është bërë një ekspert i tillë duke ua marrë deri në 1.000 dollarë njerëzve që të mësojnë këshilla prej tij.

Ai thotë se filloi me një investim prej 500 funtesh – i bërë nga kursimet nga puna në një restorant tajlandez dhe duke ndihmuar në kafenenë e prindërve të tij.

Pavarësisht se ai kryesisht është i përmbajtur në shpenzimet e tij, Legg shpesh poston edhe fotografi të jetesës së tij luksoze, duke përfshirë aeroplanë privatë dhe makina të shtrenjta. Ai zotëron një Range Rover që kushton rreth 80,000 funte.

Ai ka thënë: “Unë punoj shumë kështu që unë mund të shpenzoj paratë e mia në atë që më pëlqen. Prindërit e mi kanë futur një etikë të madhe pune në mua dhe jam mirënjohës për gjithçka që më kanë dhënë”.

“Prindërit e mi kishin një kafe të vogël në Çeddar Gorge”, tha ai. “Më dhanë gjithçka që kisha nevojë, por kurrë nuk i kisha të mjaftueshme”. /Telegrafi/