LAJMI I FUNDIT:

Nga infeksionet te kanceri: Çfarë e shkakton gjakderdhjen pas seksit?

Nga infeksionet te kanceri: Çfarë e shkakton gjakderdhjen pas seksit?
Reklama

Deri në 63% e grave pas menopauzës përjetojnë thatësi të vagjinës dhe gjakderdhje vagjinale ose njolla gjatë seksit. Për më tepër, deri në 9% e grave me menstruacione përjetojnë gjakderdhje postcoitale (pas seksit)

Gjakderdhja e lehtë zakonisht nuk është shqetësuese. Nëse keni disa faktorë rreziku ose keni kaluar menopauzën, gjakderdhja pas marrëdhënies seksuale kërkon një vizitë tek mjeku, shkruan Healthline.


Shkaqet e gjakderdhjes pas seksit

Gjakderdhja pas seksit është e njohur nga ana mjekësore si gjakderdhje postcoitale. Ndodh te femrat e të gjitha moshave. Te gratë që nuk kanë arritur menopauzën, burimi i gjakderdhjes është zakonisht qafa e mitrës. Tek ato që kanë kaluar menopauzën, burimi i gjakderdhjes është më i larmishëm. Mund të jetë nga: qafa e mitrës, mitra, labia dhe uretra.

Për sa i përket shkaqeve, kanceri i qafës së mitrës është shqetësimi më i madh. Kjo është veçanërisht e vërtetë pas menopauzës. Sidoqoftë, gjakderdhja postcoitale ka më shumë të ngjarë të shkaktohet nga një gjendje e zakonshme.

Infeksionet: Disa infeksione mund të shkaktojnë inflamacion të indeve në vagjinë, gjë që mund të çojë në gjakderdhje. Kjo përfshin: sëmundje inflamatore e legenit, infeksion seksualisht i transmetueshëm (IST), cervicit, vaginit etj.

Sindroma gjenitourinare e menopauzës (GSM): GSM njihej më parë si atrofi vagjinale. Gjendja është e zakonshme te gratë në perimenopauzë dhe menopauzë dhe që u janë hequr vezoret.

Teksa plakeni, veçanërisht kur ndërpriten menstruacionet, trupi prodhon më pak estrogjen. Estrogjeni është hormoni përgjegjës për rregullimin e sistemit riprodhues. Nivelet më të ulëta të estrogjenit gjithashtu zvogëlojnë elasticitetin e vagjinës suaj. Indet vagjinale bëhen më të brishta, marrin më pak rrjedhje gjaku dhe janë më të ndjeshme ndaj acarimeve. Kjo mund të çojë në shqetësime, dhimbje dhe gjakderdhje gjatë seksit.

Thatësi e vagjinës: Thatësia e vagjinës mund të çojë në gjakderdhje. Përveç GSM, thatësia e vagjinës mund të shkaktohet nga shumë faktorë të tjerë, të tillë si ushqyerja me gji, lindja e fëmijës, heqja e vezoreve, përdorimi i ilaçeve të caktuara, kimioterapia dhe terapia rrezatuese, kryerja e marrëdhënieve seksuale para se të eksitoheni plotësisht, kimikatet e produkteve të higjienës vetjake.

Polipet: Polipet janë rritje jo kanceroze. Ndonjëherë gjenden në qafën e mitrës ose në rreshtimin endometrial të mitrës. Një polip varet si një varëse e rrumbullakët në një zinxhir. Lëvizja e polipit mund të irritojë indin përreth dhe të shkaktojë gjakderdhje nga enët e vogla të gjakut.

Lotim vaginal: Seksi, veçanërisht seksi i fuqishëm, mund të shkaktojë prerje të vogla ose copëza në vagjinë. Kjo ka më shumë të ngjarë të ndodhë nëse keni thatësi të vagjinës për shkak të menopauzës, ushqyerjes me gji ose faktorëve të tjerë.

Kanceri: Gjakderdhja e parregullt e vagjinës, përfshirë gjakderdhjen pas seksit, është një simptomë e zakonshme e kancerit të qafës së mitrës ose të vagjinës, citon Anabel.

Duhet të konsultoheni me mjekun tuaj nëse keni ndonjë nga simptomat e mëposhtme:

∙ kruajtje ose djegie të vagjinës
∙ ndjesi pickimi ose djegie gjatë urinimit
∙ marrëdhënie të dhimbshme
∙ gjakderdhje të rëndë
∙ dhimbje të forta të barkut
∙ dhimbje mesi
∙ të përziera ose të vjella
∙ shkarkim të pazakontë vaginal

/Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Agjërimi, leximi dhe gjërat tjera që ju bëjnë më të mençur!

Agjërimi, leximi dhe gjërat tjera që ju bëjnë më të mençur!

Shëndetësi
Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Të njohim produktet
Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Shëndetësi
A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

Shëndetësi Lajme
Ushqimet që lehtësojnë dhimbjen e kokës: Falë përbërjes së tyre mund t'ju ndihmojnë shumë!

Ushqimet që lehtësojnë dhimbjen e kokës: Falë përbërjes së tyre mund t'ju ndihmojnë shumë!

Nutricion
Shkenca: Çajit nuk keni nevojë t’i shtoni sheqer për t’ia përmirësuar shijen

Shkenca: Çajit nuk keni nevojë t’i shtoni sheqer për t’ia përmirësuar shijen

Shëndetësi
Kalo në kategori