LAJMI I FUNDIT:

Nga 1 janari, Serbia lejon për qarkullim në territorin e saj veturat me targa RKS

Nga 1 janari, Serbia lejon për qarkullim në territorin e saj veturat me targa RKS

Qeveria e Serbisë ka marrë vendim që nga 1 janari të mundësojë lëvizjen e lirë e të gjitha veturave me targa RKS nga Kosova në tërë territorin e Serbisë.

Këtë e ka bërë të Petar Petkoviq, drejtor i të ashtuquajturës zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, transmeton Telegrafi.

“Lejimi i të gjitha automjeteve të regjistruara në Kosovë për të marrë pjesë në komunikacion bëhet ekskluzivisht për arsye praktike, me qëllim që të lehtësohet pozita e individëve dhe të mundësohet liria e tyre e lëvizjes dhe nuk mund të interpretohet si njohje apo shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës, nuk paragjykon përcaktimin e statusit përfundimtar dhe nuk mund të interpretohet si pëlqim i Beogradit për të devijuar nga të drejtat e garantuara me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”, thuhet në tekstin e qeverisë së Serbisë.


Petkoviq shtoi se në këtë mënyrë kanë mbrojtur të drejtat e serbëve në Kosovë duke mundësuar lirinë e lëvizjes.

“Ne nuk i kemi kaluar vijat e kuqe në ruajtjen e integritetit dhe sovranitetit kombëtar”, tha ai. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Liqeni i Ujmanit, Elshani: Zona konsiderohet të jetë e sigurt, ka patrullim të rregullt të Policisë

Liqeni i Ujmanit, Elshani: Zona konsiderohet të jetë e sigurt, ka patrullim të rregullt të Policisë

Elfije Boletini
Virusi i Nilit Perëndimor i pranishëm në rajon, IKSHPK bën thirrje për kujdes nga pickimi i mushkonjave

Virusi i Nilit Perëndimor i pranishëm në rajon, IKSHPK bën thirrje për kujdes nga pickimi i mushkonjave

Shëndetësi
Avokati Koci tregon se ka identifikuar vendin ku po mbahet trupi i Faton Hajrizit në Serbi

Avokati Koci tregon se ka identifikuar vendin ku po mbahet trupi i Faton Hajrizit në Serbi

Lajme
1.2 milionë pushues nga Kosova, operatorët: Nuk vijnë të gjithë si turistë, përdorin Rinasin për të ikur jashtë

1.2 milionë pushues nga Kosova, operatorët: Nuk vijnë të gjithë si turistë, përdorin Rinasin për të ikur jashtë

Lajme
Liqeni i Ujmanit së shpejti me parking për vizitorët

Liqeni i Ujmanit së shpejti me parking për vizitorët

Elfije Boletini
SPAK kontroll në apartamentin e Beqajt në Vlorë, ja çfarë iu gjet

SPAK kontroll në apartamentin e Beqajt në Vlorë, ja çfarë iu gjet

Lajme
Kalo në kategori