LAJMI I FUNDIT:

Nëse shfaqni këto shtatë shenja, ju mund të jeni duke vuajtur nga depresioni pa e ditur

Nëse shfaqni këto shtatë shenja, ju mund të jeni duke vuajtur nga depresioni pa e ditur

Depresioni nganjëherë quhet “murtaja e shekullit XXI”. Studimet tregojnë se, në të vërtetë, është një gjendje mjekësore që mund të trajtohet si çdo sëmundje tjetër

Sidoqoftë, hapi i parë për të hequr qafe problemin është të kuptoni se gjendja juaj është depresion dhe jo diçka tjetër.


Ekzistojnë disa kambana alarmi që duhet të dini për të qenë në gjendje për t’i identifikuar saktë.

Këto janë shenjat më të zakonshme se mund të jeni në depresion dhe që duhet të konsultoheni me mjekun.

1. Ju ndiheni të lodhur

Mungesa e energjisë zgjat për shumë ditë me radhë edhe pse rutina juaj nuk ka ndryshuar shumë.

2. Ju ndiheni të pavlerë dhe ju duket sikur nuk e meritoni të jeni gjallë

Ju mund të filloni të besoni se jeni të padobishëm. Mendimet në lidhje me vetëvrasjen mund të jenë të pranishme gjithashtu, sepse ju nuk keni frikë nga vdekja për aq kohë sa nuk shihni asnjë pikë të rëndësishme për të jetuar.

3. Keni probleme me përqendrimin dhe/ose kujtesën

Ju filloni të harroni gjëra të rëndësishme dhe nuk mbani mend një emër ose një numër telefoni. Dëgjimi i dikujt ose leximi i një libri kthehet në një sfidë, sepse nuk mund të përqendroheni në atë që po ndodh.

4. Ju keni probleme me gjumin

Kjo lidhet ose me pagjumësinë ose me orë të tëra në gjumë. Edhe pas një nate të gjatë në shtrat, ju prapë dëshironi të flini më shumë. Ju nuk keni energji dhe mund të kalonit një ditë të tërë në shtrat.

5. Pesha juaj ndryshon

Në mënyrë të papritur, ju i merrni disa kilogramë ose humbisni peshë. Ju mund të keni edhe një oreks të jashtëzakonshëm dhe të ndiheni të uritur gjatë gjithë kohës, pavarësisht se hani rregullisht. Por mund të ndodhë edhe e kundërta, pasi mund të mos keni fare oreks.

6. Asgjë nuk ju kënaq

Ju jeni vazhdimisht të mërzitur, të lodhur dhe nuk keni dëshirë të takoni njerëz apo të merreni me aktivitete që i pëlqeni, shkruan Class.

7. Shëndeti juaj përkeqësohet

Ju befas filloni të keni dhimbje, më shpesh në nyje ose në shpinë dhe mund të keni probleme me tretjen. Asnjëra nga këto nuk largohet me trajtim të zakonshëm mjekësor.

Cili është trajtimi për depresionin dhe a mund të parandalohet?

Sipas situatës së veçantë të një pacienti, mjeku mund të rekomandojë terapi të folur ose ilaçe. Trajtimi gjithashtu mund të përfshijë rekomandime për aktivitet fizik shtesë, terapi të lehtë, terapi për kafshët shtëpiake, simulim elektro ose magnetik dhe lloje të tjera trajtimi.

Depresioni sezonal (ai që intensifikohet gjatë pjesës së ftohtë dhe të errët të vitit), mund të mjekohen nga marrja e vitaminës D. Megjithatë, mos filloni të merrni pilulat pa u konsultuar me mjekun tuaj.

Mos harroni se për të pasur një simptomë depresioni, të gjitha këto kushte duhet të jenë të vazhdueshme. Nëse ju ose familja juaj, apo edhe miqtë shfaqni shenja depresioni, ia vlen të flisni me një mjek që mund t’ju ndihmojë. /Telegrafi/