LAJMI I FUNDIT:

Nëse i dalloni disa nga këto simptoma, bëni kontroll për sëmundje seksualisht të transmetueshme

Nëse i dalloni disa nga këto simptoma, bëni kontroll për sëmundje seksualisht të transmetueshme
(Foto: Pexels)

Infeksionet seksualisht të transmetueshme njihen gjithashtu si sëmundje seksualisht të transmetueshme dhe përhapen përmes kontakteve seksuale vaginale, anale, orale dhe të tjera. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), çdo vit raportohen 340 milionë raste të reja të këtyre sëmundjeve.

Reklama

Më poshtë janë disa nga simptomat që tregojnë mundësinë e ekzistimit të sëmundjeve seksualisht të transmetueshme:

Ndryshimi në urinim

Gratë me një infeksion seksualisht të transmetueshëm mund të përjetojnë dhimbje gjatë urinimit. Gjithashtu, nëse ka nevojë për të urinuar më shpesh ose nëse urina shoqërohet me gjak, sigurohuni që të vizitoni një mjek.

Simptomat e para të sëmundjeve gjenitale, shenjë për t’u vizituar menjëherë te një gjinekolog!
Lexo po ashtu Simptomat e para të sëmundjeve gjenitale, shenjë për t’u vizituar menjëherë te një gjinekolog!

Skuqjet

Shfaqja e skuqjeve ose plagëve pranë vaginës, organeve gjenitale ose gojës, mund të jetë shenjë e HPV (human papillomavirus) ose sifilisit. Kjo është edhe simptoma më e zakonshme që tregon sëmundje seksualisht të transmetueshme.

(Foto: Pexels)

Rrjedhje jonormale vaginale

Rrjedhjet vaginale te femrat mund të duken ndryshe, pavarësisht nga cikli shëndetësor i gruas. Nëse një grua vëren rrjedhje të trashë të bardhë, mund të jetë rezultat i një infeksioni mykotik. Nëse vërehet rrjedhje e gjelbër ose e verdhë, mund të tregojë simptoma të fshehura të gonorresë.

Si transmetohen sëmundjet seksualisht të transmetueshme
Lexo po ashtu Si transmetohen sëmundjet seksualisht të transmetueshme

Kruajtje vaginale dhe gjenitale

Megjithëse kruajtja nuk lidhet drejtpërdrejt me sëmundjet seksualisht të transmetueshme, ka disa shkaqe përgjegjëse për këtë lloj kruajtjeje të lidhur me seksin, si morrat ose një reaksion alergjik ndaj një prezervativi nga lateksi.

Ndjenja e dhimbjes gjatë marrëdhënieve seksuale

Dhimbja në pelvik mund të jetë shkak për alarm, sepse mund të jetë shenjë e sëmundjes inflamatore të legenit. Ky inflamacion zakonisht paraqitet si stad parësor ose i avancuar i klamidisë ose gonorresë. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Shëndetësi
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Shëndetësi Lajme
Mbahet Moduli 10 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë

Mbahet Moduli 10 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë

Shëndetësi Lajme
ASTO (ASO testi) dhe rëndësia e interpretimit të tij!?

ASTO (ASO testi) dhe rëndësia e interpretimit të tij!?

Shëndetësi
Kalo në kategori