LAJMI I FUNDIT:

Nëntëvjeçarja gjen dhëmb peshkaqeni megalodon në plazhin e Maryland

Nëntëvjeçarja gjen dhëmb peshkaqeni megalodon në plazhin e Maryland

Kërkuesit fillestarë të fosileve ëndërrojnë të gjejnë gjëra të lashta dhe të rralla, por një vajzë e vogël e arriti një gjë të tillë.

Reklama

Molly Sampson, nëntëvjeçare, ishte në ditën e Krishtlindjeve në Calvert Beach në Maryland dhe duke ecur në ujë gjeti një dhëmb që i përket specieve të peshkaqenëve Otodus megalodon tashmë të zhdukur, transmeton Telegrafi.

Kuratori i një muzeu detar lokal e quajti atë një “një lloj gjetjeje që ndodh një herë në jetë”.

Megalodoni – që në greqishten e lashtë i bie ‘dhëmb i madh’ – jetoi në dete në mbarë botën derisa u zhduk të paktën 3.5 milionë vjet më parë.

Duke u rritur në më shumë se 20 metra gjatësi, specia nuk ishte vetëm peshkaqeni më i madh në botë, por një nga peshqit më të mëdhenj që ka ekzistuar ndonjëherë.

Dhëmbi i gjetur nga Molly ishte 5 inç i gjatë, sa dora e saj, sipas nënës së saj Alicia Sampson, e cila ndau lajmin për gjetjen në Facebook.

Sampson shkroi se vajzat e saj, Molly dhe Natalie, donin “të gjenin dhëmbët e peshkaqenëve”. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Votuesja turke shkon në qendër e votimit e shoqëruar nga qengji

Votuesja turke shkon në qendër e votimit e shoqëruar nga qengji

Fun
Gjuetari i përbindëshit të Loch Ness thotë se

Gjuetari i përbindëshit të Loch Ness thotë se "diçka e pazakontë po ndodh" në liqenin mistik

Interesante
Vitaly bie në kurth, shoku bën seks me nënën e tij (Video+18)

Vitaly bie në kurth, shoku bën seks me nënën e tij (Video+18)

Fun
Burri nga Kentaki mbeti pa benzinë – por nga kjo fitoi çmimin e lotarisë prej 1 milion dollarëve

Burri nga Kentaki mbeti pa benzinë – por nga kjo fitoi çmimin e lotarisë prej 1 milion dollarëve

Interesante
Rastet kur njerëzit mendonin se ishin yjet kryesore të imazheve të tyre

Rastet kur njerëzit mendonin se ishin yjet kryesore të imazheve të tyre

Interesante
Amerikani ia kthen librin e huazuar bibliotekës 96 vjet pas datës së caktuar: Asnjëherë nuk është vonë

Amerikani ia kthen librin e huazuar bibliotekës 96 vjet pas datës së caktuar: Asnjëherë nuk është vonë

Interesante
Kalo në kategori